Ławrow: Rosja stoi za “sprawą Skripala”? “To doniesienia telewizyjne”

 

Szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow, przebywający z oficjalną wizytą w Etiopii skomentował sprawę otrucia byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala do jakiej doszło na terenie Wielkiej Brytanii. Według polityka oskarżenia pod adresem Rosji są bezpodstawne. Ławrow dodał, że strona rosyjska pomoże Brytyjczykom w śledztwie. 

„Jeżeli chodzi o oskarżenia pod naszym adresem, to nie przedstawiono żadnego faktu. Widzimy tylko doniesienia telewizyjne (…) oglądam telewizję, która powołuje się na paralele ze śmiercią Aleksandra Litwinenki. Chcę przypomnieć, to zabójstwo o które także oskarżano Rosję, nie zostało ostatecznie wyjaśnione” –powiedział Ławrow na konferencji prasowej z przewodniczącym Unii Afrykańskiej Musą Faki Mahamatem.

Tymczasem Scotland Yard wie już jakiej substancji użyto przy próbie zabójstwa płk Siergieja Skripala. Odmówiono podania szczegółów, jednak według ekspertów wojskowych, których opinie obszernie przytacza brytyjska prasa, środek musiał być wyprodukowany w warunkach laboratoryjnych o wysokich parametrach, co w zasadzie wyklucza wszelkiej maści terrorystów i wskazuje na udział „wyrafinowanych profesjonalistów”. Informacje te potwierdzają nieoficjalnie chemicy z Porton Down, którzy badali substancję.

Siergiej Skripal to pułkownik, podwójny agent, skazany w 2006 roku na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz brytyjskiego wywiadu. Agent na tyle cenny, tak dla Amerykanów jak i Brytyjczyków, że został wytypowany przez amerykańskie służby do wymiany. Doszło do niej w 2010 roku.

Fot. kremlin.ru

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: