Republika Chińska zwiększa kary za szpiegostwo dla Chińskiej Republiki Ludowej

 

Parlament tajwański, tzw. Legislacyjny Yuan, pracuje nad poprawką ustawy o ochronie informacji niejawnych, która przewiduje sankcje dla osób skazanych za szpiegostwo na rzecz Pekinu.

Luka w dotychczas obowiązujących przepisach powoduje, że szpiegowanie na rzecz Chin czy przekazywanie informacji niejawnych Pekinowi nie może być uznawane za działanie na rzecz obcego państwa, gdyż ChRL nie jest uznawana przez Tajwan (a właściwie Republikę Chińską) za zagranicę. Proponowane zmiany podnoszą maksymalny wymiar kary za ujawnienie tajemnic państwowych Chinom z siedmiu na 15 lat, a w przypadku ujawnienia tajemnic państwowych o szczególnym znaczeniu – nawet do dożywocia. Proponowana ustawa zawiera również klauzule wykluczające możliwość odstępstwa od specjalnej procedury weryfikacji nawet byłych pracowników administracji rządowej, którzy chcieliby wyjechać z Tajwanu.

Zmiany legislacyjne proponowane przez rządzącą Demokratyczną Partię Postępową mogą mieć związek z forsowanym przez rząd tajwański programem zakupów amerykańskiego uzbrojenia, wymagającego niezbędnej ochrony technologii wojskowych USA.

Źródło: Asia Times

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: