Chińscy obywatele masowo zmuszani do współpracy z wywiadem

 

Władze w Pekinie zapowiedziały, że obywatele Chin przebywający za granicą będą otrzymywać rozkazy wykonywania zadań na rzecz swojego kraju. W związku z tym oświadczeniem służba bezpieczeństwa Norwegii PST (Politiets Sikkerhetstjeneste) wydała ostrzeżenie dla norweskich naukowców. 

Jak donosi gazeta uniwersytecka, w norweskim Uniwersytecie Nauk i Technologii w Trondheim pracuje znaczna liczba naukowców pochodzących z Chin. PST zwróciła się do środowiska naukowego o czujność, szczególnie w odniesieniu do wymiany informacji odbywającej się w ramach współpracy akademickiej. Służba zwraca uwagę na obecność w norweskiej uczelni naukowców z państw określanych jako „dysponujących szczególnie aktywnymi służbami wywiadowczymi”, to jest Rosji, Iranu, Pakistanu, Korei Północnej, a przede wszystkim Chin.

W ubiegłym roku władze w Chinach wprowadziły odrębne regulacje prawne, zgodnie z którymi obywatele tego kraju są zobowiązani do pozostawania w dyspozycji władz chińskich w czasie pobytu za granicą. Oznacza to, że tak długo, jak pozostajesz w kontakcie ze swoim krajem pochodzenia, musisz współpracować, stwierdził cytowany przez gazetę analityk, Per Marius Frost-Nielsen.

PST deklaruje, że nie zamierza ingerować w funkcjonowanie środowisk naukowych, jednak podkreśla, że do jej zadań należy budowanie świadomości co do tego, jakie podatności może implikować wolność akademicka. Na razie nie wskazano konkretnych przykładów zagrożeń szpiegostwem ze strony odwiedzających norweskie uczelnie chińskich naukowców, ale według PST każda uczelnia powinna dokonać analizy informacji udostępnianych goszczącym u nich specjalistom z zagranicy. Dotyczy to w szczególności informacji z obszaru technologii cywilnych, które mogą być wykorzystane dla celów wojskowych.

25 marca br. portal www.osluzbach.pl podał informację o opublikowanej przez PST prognozie zagrożeń Norwegii w 2018r. I chociaż za najniebezpieczniejszą uznano rosyjską służbę wywiadu zagranicznego, to równie poważne skutki przypisano aktywności innych służb które mogą dążyć do nielegalnego pozyskania wyrobów przemysłu norweskiego, potrzeb programów zbrojeniowych.

Źródło: Norway Today

Fot. Pixebay

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: