Byli szefowie służb: Huawei to zagrożenie dla bezpieczeństwa Kanady

 

Trzech byłych dyrektorów najważniejszych kanadyjskich agencji bezpieczeństwa wzywa rząd federalny by zwrócił uwagę na ostrzeżenia amerykańskich służb wywiadowczych i zerwał związki Kanady z chińską firmą Huawei, producentem smartfonów i sprzętu telekomunikacyjnego. 

Ward Elcock były Dyrektor Kanadyjskiej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (Canadian Security Intelligence Service), John Adams były szef służby odpowiadającej za łączność (Communications Security Establishment Canada) i Richard Fadden były doradca premiera Kanady ds. Bezpieczeństwa Narodowego i wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej zabrali głos po tym, jak szefowie CIA, FBI, NSA i DIA (Defence Intelligence Agency – Agencja Wywiadu Obronnego) przekazali swą opinię senackiej komisji do spraw wywiadu USA, twierdząc iż  Huawei stanowi zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa amerykańskich klientów. Szefowie amerykańskich służb wywiadowczych stoją na stanowisku, że smartfony Huawei oraz ich infrastruktura sieciowa mogą być wykorzystywane do gromadzenia informacji wywiadowczych, w szczególności dotyczy to nowej, zaawansowanej technologii  5G. Innego zdania jest kanadyjski Minister ds. Bezpieczeństwa Publicznego Ralph Goodale, który stwierdził w specjalnym oświadczeniu, że Huawei jest monitorowana i nie stanowi zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa Kanady.

Jednak W. Elcock, podziela zdanie USA w stosunku do Huawei, firmy założonej przez byłego inżyniera chińskiej Armii Narodowo-Wyzwoleńczej, która bywała oskarżana o to, że stanowi narzędzie polityki Pekinu. „Dość dobrze orientuję się, w jaki sposób funkcjonują agencje zajmujące się wywiadem elektronicznym i nasłuchem (…) i nie chciałbym włączenia sprzętu Huawei w kanadyjską sieć 5G”. W podobnym tonie wypowiedzieli się pozostali eksperci.

Mobilna technologia internetowa piątej generacji – 5G, której operacyjna gotowość oczekiwana jest w Kanadzie na 2020 r. ma umożliwić o wiele szybszy przesył danych i zrewolucjonizować szereg dziedzin życia.

W lutym bieżącego roku, w czasie składania zeznań dla senackiej komisji do spraw wywiadu USA dyrektor FBI Chris Wry stwierdził, że „był głęboko zatroskany w związku z ryzykiem umożliwienia firmie lub podmiotowi, który posiada zobowiązania w stosunku do obcych rządów, nie podzielających naszych wartości, uzyskania istotnego statusu w naszych sieciach telekomunikacyjnych”.

Firma Huawei, założona przez byłego oficera chińskiej Armii Czerwonej Ren Zhenfei, nie posiada publicznej listy akcjonariuszy i  twierdzi, że jest firmą prywatną oraz niezależną od państwa chińskiego.

Źródło: theglobeandmail.com

Fot. Pixebay

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: