Pierwsze zagraniczne wystąpienie szefa MI5. „Ostrzeżenie dla Rosji”

 

W Berlinie, podczas konferencji szefów europejskich służb, po raz pierwszy w historii poza granicami kraju, wystąpił szef MI5 – Andrew Parker.

Bezprecedensowe przemówienie Parkera dotyczyło wyzwań stojących przed służbami europejskimi, szczególnie po próbie zabójstwa byłego oficera GRU Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę brytyjską. Szef MI5 wyraził podziękowania za solidarną postawę większości europejskich państw, szczególnie tych, które zdecydowały się na wydalenia rosyjskich dyplomatów.

Parker podkreślał również wagę współpracy międzynarodowej w zwalczaniu terroryzmu, co w ustach szefa brytyjskiej służby miało szczególne znaczenie w kontekście Brexitu. Parker podkreślał, że mimo strat – tak wymiarze ludzkim jak i terytorialnym – zarówno w Syrii jak Iraku, Państwo Islamskie pozostaje bardzo groźnym przeciwnikiem, którego absolutnie nie należy lekceważyć. Policja i służby bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii udaremniły 25 prób zamachów na terytorium Wielkiej Brytanii od 2013 roku, odnotowano także ponad 100 incydentów o charakterze terrorystycznym. MI5, po zamachach w Londynie w lipcu 2005 roku przystąpiła do aktywnego rozpracowywania środowisk dżihadystów, obecnych na Wyspach.

Istotną część przemówienia Parkera poświęcono także kwestiom związanym z Rosją. Warto przypomnieć, że szef MI5, kierujący służbą od 2013 roku, ostrzegał już trzy lata temu przed ofensywnymi działaniami wywiadowczymi ze strony Rosji, które przypominają okres zimnowojenny. Andrew Parker podkreśli że ze strony Rosji doszło do „rażącego naruszenia prawa międzynarodowego w bezprecedensowym ataku, w miejscu publicznym, w wykonaniu  obcego mocarstwa”. Potępiona została również kampania dezinformacji, której jednym z celów jest osłabienie zachodnich demokracji.

Komentarz:

Wydźwięk bezprecedensowego przemówienia brytyjskiej służby ma być bardzo jasny – Rosja, angażując się w agresywne i szkodliwe dla Zachodu działania, wyrządzi krzywdę także własnym służbom wywiadowczym. Postępująca izolacja Rosji nie będzie bowiem niczym dobrym w dłuższej perspektywie dla Moskwy. Już dziś nastąpiło dalsze ograniczenie wymiany informacji wywiadowczych pomiędzy służbami państw zachodnich a Rosją, co w kontekście chociażby zaostrzającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale i spoglądając z perspektywy możliwości zbliżenia koreańskiego, powinno być kłopotliwe dla Kremla. Nie przez przypadek premier Wielkiej Brytanii używa wybitnie mocnego sformułowania, iż: „rosyjska agresja ma strukturę państwową”. To nie pozostawia wątpliwości co do intencji Moskwy, a solidarność zachodniej wspólnoty wywiadowczej powinna dać Rosjanom do myślenia. Innymi słowy przekaz wydaje się być prosty: tolerowaliśmy wasze wybryki, ale tym razem przeholowaliście i nie zamierzamy być bierni wobec waszych nieakceptowalnych zachowań”.

Fot. Pixebay

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: