NATO: Zakup przez Polskę systemu Patriot powodem większej aktywności botów i trolli internetowych

 

Centrum Doskonałości w Zakresie Komunikacji Strategicznej NATO prowadzi analizę aktywności na Twitterze dotyczącą tematyki związanej z Sojuszem Północnoatlantyckim. Centrum informuje o bezprecedensowym poziomie aktywności anonimowych kont w sieci, zwracając uwagę na to, że wyprzedziły one pod względem aktywności w internecie identyfikowanych użytkowników.

Anonimowość może być czasem zasadna: można dyskutować bez ryzyka bycia ocenianym jednak lawinowo rosnąca liczba anonimowych kont wskazuje, że jest to narzędzie manipulacji wykorzystywane w mediach społecznościowych. Wiele anonimowych kont to fałszywe tożsamości wykreowane do promowania sponsorowanej narracji. Prócz aktywizacji anonimowych kont zaobserwowano też wzrost aktywności botów w państwach bałtyckich i w Polsce. Tu aktywność botów jest najwyższa, co eksperci Centrum zaobserwowali już w zeszłym roku: na ok. 1000 komunikatów, 66 % było treściami generowanymi przez boty. Eksperci Centrum twierdzą, że tylko 7% kont na rosyjskojęzycznym Twitterze to realne osoby lub instytucje. Reszta to retweety newsów i aktywność botów lub kont anonimowych. W okresie od 1 lutego do 30 kwietnia 2018 roku rosyjskojęzyczne boty wykreowały 54% wszystkich komunikatów w języku rosyjskim dotyczących NATO na terenie państw bałtyckich oraz w Polsce. 38% kont wysyłających wiadomości w języku rosyjskim to automaty. Dla porównania, boty stanowią 16% kont tweetujących w języku angielskim. Wykreowały one 21% anglojęzycznych komunikatów wysłanych w ostatnim kwartale.

W ocenie Centrum otrucie Skripala oraz napięcie na Bliskim Wschodzie spowodowały wzrost aktywności automatów i anonimowych kont. W przypadku Polski, anonimowe komentarze w językach rosyjskim i angielskim dotyczyły zakupu systemu Patriot od USA. Proporcja użytkowników anonimowych tweetujących na temat NATO i Polski była ok. 40% wyższa niż w odniesieniu do państw bałtyckich.

Źródło: Centrum Doskonałości w Zakresie Komunikacji Strategicznej NATO

Fot. Pixebay

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: