Przestępczość zorganizowana wyzwaniem dla brytyjskich służb

 

The Sunday Times alarmuje: na Wyspach Brytyjskich następuje wyraźny wzrost przestępczości, przy jednoczesnym drastycznym spadku wykrywalności sprawców. W wielkiej Brytanii popełniono w 2017 roku ponad 4,7 mln przestępstw. Dane, do których dotarli dziennikarze zatrważają.

Policji udało się zatrzymać zaledwie 4% sprawców napadów rabunkowych (na terytorium Anglii i Walii) w ubiegłym roku, w porównaniu z 9% w 2013 roku. Wskaźnik wykrywalności dla włamań spadł w tym samym okresie z 6% do 3%.

Jako przykład podano północne ulice Londynu – na 159 rozbojów popełnionych w Holloway Road i Highgate Hill w ubiegłym roku, gdzie bandyci szczególnie upodobali sobie napady na właścicieli skuterów i motorów – do tej pory ujęto jednego sprawcę, który został zatrzymany
i skazany.

Wszystko to dzieje się, mimo nowoczesnego i wszechobecnego systemu monitoringu ulicznego. Sprawcom jednak najwyraźniej to nie przeszkadza. Potrafią się skutecznie maskować, zmieniają ubrania, znajdują luki w systemie, czyli wybierają miejsca gdzie identyfikacja sprawców jest trudniejsza.

Dramatycznie spada także liczba funkcjonariuszy policji, co prezentuje po niższe zestawienie. Ostatni raz podobne liczby (na poziomie 110 tysięcy policjantów) mogliśmy obserwować… uwaga, w 1980 roku.

Dokument, który zawiera te przygnębiające dane wyciekł z Izby Gmin, gdzie prawdopodobnie prezentowany był także członkom komisji spraw wewnętrznych. Rząd ostrzegał wówczas że przestępcy mogą czuć się bezkarni ponieważ odczuwają, że liczba policjantów na ulicach brytyjskich miast spada, wraz ze statystykami wykrywalności.

Co ciekawe, miasta gdzie wprowadzono wysokie nasycenie patroli pieszych (np. Essex) mogą pochwalić się znacznie wyższą od średniej wykrywalnością – nawet 26%.

Raport Home Office, podsumowujący statystyki przestępstw w Anglii i Walii za 2017 roku podaje, że ​​ogólnie wykrywalność przestępstw spadła z 12% w 2016 roku do 9,1% w roku 2017.

Brytyjski rząd zwraca także uwagę na rosnący problem przestępczości zorganizowanej, w tym powracającego problemu gangów ulicznych. W najbliższym czasie można się także spodziewać dodatkowych informacji ze służb na temat międzynarodowej przestępczości, w tym tej o charakterze zbrojnym.

Źródło: The Sunday Times

Fot. The Sunday Times

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: