Holandia wydala irańskich szpiegów

 

Holandia wydaliła ze swojego terytorium dwóch pracowników irańskiej ambasady. Informację tę potwierdziła holenderska służba AIVD.

„Potwierdzamy, że Holandia wydaliła dwie osoby akredytowane przy ambasadzie Iranu”, stwierdził rzecznik holenderskiej służby specjalnej: „Nie przekażemy dalszych informacji”, dodał.

Wydalenie przedstawicieli irańskiego personelu dyplomatycznego miało nastąpić przed dwom miesiącami. Państwowa stacja publiczna NOS podaje datę 7 czerwca 2018 roku.

Holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło informacji na ten temat. Z kolei wysokiej rangi przedstawiciel Iranu stwierdził: „Wszystkie te zatrzymania i wydalenia to część prób podejmowanych przez naszych wrogów mających na celu zniweczenie wysiłków by uratować porozumienie jądrowe.” W swojej wypowiedzi odniósł się do wielonarodowego porozumienia, przewidującego uchylenie sankcji nałożonych na Iran w zamian za ograniczenie realizowanego programu jądrowego, potwierdzone przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. USA wycofały się z tego porozumienia w maju bieżącego roku.

6 lipca 2018 roku Iran prowadził rozmowy z przedstawicielami innych światowych mocarstw w Wiedniu, ale dyplomaci nie widzą zbyt dużych szans, by uratować porozumienie jądrowe. W ubiegłym tygodniu Belgia podała informację, że na terenie tego kraju doszło do zatrzymania dwóch obywateli Belgii pochodzenia irańskiego, podejrzanych o próbę wysadzenia członków wiecu opozycji irańskiej, którzy zorganizowali je na przedmieściach Paryża w ubiegłą sobotę. W związku ze śledztwem prowadzonym w tej sprawie Belgia wystąpiła ponadto o ekstradycję akredytowanego w Austrii irańskiego dyplomaty, który został zatrzymany na terenie Niemiec i Irańczyka z pochodzenia mieszkającego we Francji.

Iran wydał komunikat w którym zaprzeczył swoim związkom ze sprawą wyjaśnianą przez Belgów i zapowiedział współpracę z wszystkimi stronami zaangażowanymi w jej wyjaśnienie.

Źródło: Reuters

Fot. Pixebay

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: