Grecja wydala rosyjskich szpiegów. „Gra o natowską Macedonię”

 

Grecja podjęła decyzję o wydaleniu dwóch dyplomatów rosyjskich i uniemożliwiła wjazd do tego kraju dwóm innym, w związku z ich działalnością wymierzoną w bezpieczeństwo państwa. 

Według greckiego dziennika Kathimerini rząd grecki oskarżył wymienionych obywateli Federacji Rosyjskiej o próbę pozyskania i przekazywania informacji wrażliwych, które mogłyby posłużyć do przekupienia greckich urzędników państwowych. Miało to mieć, między innymi, związek z próbą ingerencji Rosjan w toczącą się dyskusję o nazwie dla Macedonii. Jednym z wydalonych dyplomatów ma być Viktor Jakowlew.

W ubiegłym miesiącu Macedonia i Grecja uzgodniły zakończenie trwającej 27 lat dyskusji dotyczącej nazwy byłej jugosłowiańskiej Republiki Macedonii Północnej.

Wczoraj rzecznik rosyjskiego MSZ zapowiedział zastosowanie tych samych działań, czyli wydalenie dwóch greckich dyplomatów. Źródła dyplomatyczne twierdzą, że mimo tego incydentu Grecja zamierza podtrzymywać dobre relacje z Rosją. W marcu, po próbie otrucia Skripala, rosyjscy dyplomaci wydaleni zostali z 25 państw. Wśród nich jednak nie było Grecji.

Żródło: BBC News

Fot. Pixebay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: