Specustawa wzmacnia amerykańskie służby. „Ochrona wyborów priorytetem”

 

Przez amerykańską Izbę Reprezentantów została uchwalona ustawa zapewniająca finansowanie służb wywiadowczych oraz programów ochrony bezpieczeństwa USA w kontekście zagrożenia w szczególności ze strony Rosji, Chin i Korei Północnej.  

Ustawa przewiduje wzrost płac wśród pracowników agencji wywiadowczych dysponujących kompetencjami w sferze informatyki, które mogą zapewnić bezpieczeństwo wyborom federalnym w USA. Przed wyborami służby specjalne zobowiązane będą do przekazania liderom Kongresu USA informacji dotyczącej ewentualnej aktywności obcych państw w amerykański proces wyborczy.

„Wspomniana ustawa ma na celu uniemożliwienie Rosjanom podejmowania działań, które miały miejsce w 2016 roku” – stwierdził Adam Schiff z Kalifornii, zasiadający w komisji ds. służb wywiadu Izby Reprezentantów.

100-stronicowa akt prawny przewiduje utworzenie w Departamencie ds. Energetyki USA centrum koordynującego informacje służb dotyczące zagrożeń dla infrastruktury USA.

Nakłada też na amerykańskie służby specjalne obowiązek raportowania Kongresowi USA przypadków „wycieku” informacji niejawnych, opóźnienia w realizacji procedur związanych z poświadczeniami bezpieczeństwa, a także użycia wirtualnych walut w odniesieniu do ocen zagrożeń finansowych dla bezpieczeństwa państwa.

Ustawa nakazuje również dyrektorowi ds. wywiadu państwowego obowiązek monitorowania finansów i handlu Korei Północnej, sprzedaży broni, eksportu siły roboczej i systemu dostaw pozwalającego na niwelowanie skutków sankcji ekonomicznych nałożonych na to państwo, a także  aktywności Iranu w Syrii i w Libanie.

Źródło: Associated Press

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: