Postawiono w stan oskarżenia oficerów G.R.U. W tle amerykańskie wybory

Rosyjscy oficerowie wywiadu postawieni w piątek w stan oskarżenia przez amerykańskiego prokuratora specjalnego  Roberta S. Muellera, służyli w wywiadzie wojskowym G.R.U.

 

G.R.U. – Główny Zarząd Wywiadu, to agencja, która w 2010 roku zmieniła nazwę na Główny Zarząd, czyli G.U.  Tak jak poprzednio, podlega rosyjskiemu dowództwu wojskowemu. Analitycy obserwujący sferę bezpieczeństwa twierdzą, że była ona zaangażowana w najbardziej kontrowersyjne operacje – od zestrzelenia cywilnego samolotu nad Ukrainą do działań w Syrii czy przedsięwzięć hakerskich w trakcie amerykańskich wyborów.

G.R.U. bywała już celem sankcji nakładanych przez rząd USA. Miało to związek z rosyjskimi operacjami wpływu w czasie amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Poprzedni akt oskarżenia biura Roberta Muellera dotyczył aktywności, teoretycznie prywatnej firmy internetowej, a faktycznie farmy trolli mieszczącej się w St. Petersburgu. Akt oskarżenia sporządzony w ostatnim czasie jest pierwszym w historii przypadkiem przedstawienia kryminalnych zarzutów, w związku z atakami hakerskimi i zakłóceniem amerykańskiego procesu wyborczego.

W treści dokumentu wyszczególniono działania podejmowane przez dwie jednostki rozpoznania elektromagnetycznego zajmujące się operacjami komputerowymi – jedna z nich mieści się w pobliżu Parku Gorkiego w centrum Moskwy, druga zaś w odległej dzielnicy, niedaleko centrum handlowego. „Jednostki te przeprowadził operacje cybernetyczne dużej skali, w celu dokonania ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 roku” – brzmi fragment wyżej wspomnianego aktu oskarżenia. Oficer zidentyfikowany w tym dokumencie to Wiktor B. Netykszo, lider jednostki która dokonała ataku hakerskiego na Krajowy Komitet Partii Demokratycznej. Takie samo nazwisko nosi osoba, która przez całe lata studiowała informatykę i opublikowała pracę badawczą na łamach przynajmniej jednego wydawnictwa akademickiego. Praca ta w 2003 roku przedstawiona została placówce akademickiej związanej z FSB – rosyjską służbą bezpieczeństwa wewnętrznego, zajmującą się informatyką. Dotyczyła ona dziedziny matematyki znanej jako nielinearne równania boolowskie.

Amerykańskie agencje wywiadowcze oceniły, „z dużą dozą pewności”, że przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 roku G.R.U. stworzyło nieistniejącą w rzeczywistości osobę znaną jako Guccifer 2.0 oraz portal o nazwie DCLeaks.com, by publikować maile skradzione z Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, w tym z poczty szefa kampanii Hillary Clinton, Johna D. Podesty.

Szef G.R.U., Igor W. Korobow, oraz jego trzech zastępców byli pierwszymi przedstawicielami rosyjskiego aparatu państwowego, w stosunku do których nałożone zostały sankcje. Przeprowadziła to administracja Obamy w grudniu 2016 roku, w związku z ingerencją w proces wyborczy. W marcu Departament Skarbu USA ogłosił nałożenie kolejnych sankcji, wymierzonych w G.R.U. i Korobowa. Pierwsza fala sankcji, nałożona jeszcze przez administrację Obamy, objęła też zastępcę dowódcy G.R.U., Sergieja A. Gizunowa.

W treści aktualnego aktu oskarżenia nazwisko Gizunowa pojawia się po raz kolejny. Tym razem dokument ten wskazuje na jego związki z jednostką numer 26165. Gizunow miał być jej poprzednim dowódcą, czego potwierdzeniem jest informacja opublikowana w kontrolowanej przez rząd gazecie  (Rosijskaja Gazeta) z roku 2009, dotyczący zdobycia przez niego państwowej nagrody naukowej. Jednostka 26165 uważana jest za elitarną. W roku 2016, Wzgljad, internetowy portal informacyjny opisywał jej członków jako osoby „zdolne do odszyfrowania dowolnego kodu i zaszyfrowania go ponownie w trzy minuty w czasie pisania dysertacji dotyczącej fizyki kwantowej.”

Także Unia Europejska zastosowała sankcje wymierzone w Rosjanina, zidentyfikowanego jako oficer G.R.U. Nałożenie ich miało związek z operacją wojskową Rosjan udających patriotycznych ochotników na terenie wschodniej Ukrainy. Igor W. Girkin, używający przydomka Igor Striełkow ( z ros. Igor Strzelec), dowodził w 2014 roku zdobywaniem ukraińskiego miasta  Słowiańsk.

Bellingcat, międzynarodowa grupa dziennikarska, przeszukująca źródła otwarte w poszukiwaniu informacji dotyczących konfliktu na Ukrainie, zidentyfikowała rosyjskiego oficera G.R.U., który w 2014 roku zestrzelił samolot malezyjskich linii w trakcie lotu nad Ukrainą.

Wcześniej, w tym samym roku, USA nałożyły sankcje na G.R.U. za naruszenie uzgodnień Aktu o Nieproliferacji dotyczącego Iranu, Korei Północnej i Syrii. Akt ten wprowadza zakaz dostarczania sprzęty lub technologii które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni masowego rażenia lub systemów rakiet balistycznych.

Źródło: New York Times

Fot. Pixebay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: