USA: Zatrzymano rosyjskiego szpiega. „29-letnia Rosjanka rozpracowywała polityków”

 

Maria Butina, 29-letnia Rosjanka, mieszkanka Waszyngtonu, została zatrzymana w związku z zarzutami o działanie w charakterze agentki rządu rosyjskiego w czasie, gdy zacieśniała stosunki z obywatelami USA i infiltrowała ugrupowania polityczne. Butina jest studentką American University i założycielką organizacji działającej na rzecz prawa do posiadania broni.

Pracowała też na rzecz wysoko postawionego przedstawiciela Rosyjskiego Banku Centralnego, w stosunku do którego amerykański Departament Skarbu (Biuro ds. Kontroli Aktywów Cudzoziemców) zastosował w kwietniu sankcje.

Nazwisko tej osoby nie zostało wymienione w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości dotyczącym zatrzymania Butiny. Jednak na jej stronie na Facebooku można obejrzeć szereg zdjęć, na których pojawia się ona w towarzystwie Aleksandra Torszina, wiceszefa Rosyjskiego Banku Centralnego, dla którego Butina miała pracować.

Butina miała aranżować w Waszyngtonie i w Nowym Jorku spotkania z amerykańskimi politykami w celu rozpracowania procesów decyzyjnych władz amerykańskich mogących mieć wpływ na realizację planów i zamierzeń Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: