Kongres zajmie się kontaktami Macierewicza z „ulubionym kongresmenem Putina”?

Kontakty byłego już ministra obrony Antoniego Macierewicza z „ulubionym kongresmenem Putina”, jak nazywa się Dana Rohrabachera, być może staną się przedmiotem zainteresowania specjalnej komisji działającej w amerykańskim Kongresie, na której czele stoi Robert Muller.

 

Rosyjski szpieg i amerykańscy politycy

Maria Butina, 29-letnia Rosjanka, mieszkanka Waszyngtonu, została zatrzymana w związku z zarzutami o działalność agenturalną na rzecz Rosji w czasie, gdy zacieśniała stosunki z obywatelami USA i infiltrowała ugrupowania polityczne. Butina jest studentką American University i założycielką organizacji działającej na rzecz prawa do posiadania broni.

Według FBI Butina pośredniczyła w planach przedstawiciela Rosji dotyczących spotkania z amerykańskim kongresmenem w czasie delegacji przedstawicieli Kongresu USA w Moskwie w 2015 roku. Podczas rozmowy dotyczącej tej sprawy Butina twierdziła, że jest w posiadaniu paszportu dyplomatycznego przedstawiciela Rosji i może kupić dla niego bilet lotniczy z St. Petersburga do Moskwy. Przedstawicielem Rosji o którym mowa miał być Aeksander Torszin, wpływowy rosyjski polityk z partii Władimira Putina, który stworzył sieć powiązań z amerykańskim Krajowym Stowarzyszeniem na rzecz Broni Palnej (National Rifle Association).

W delegacji amerykańskich kongresmenów do Rosji uczestniczyli: Dana Rohrabacher i demokrata –  Gregory Meeks z Nowego Yorku. W Rosji przebywali od 4 do 6 sierpnia 2015 roku. Współpracownik Rohrabachera – Ken Grubbs, potwierdził że kongresmen ten odbył spotkanie z Torszinem. Meeks stwierdził, że to Rohrabacher zorganizował ten wyjazd, a on sam miał być “przeciwwagą” w stosunku do prorosyjskich poglądów Rohrabachera.  W wyjeździe tym Rohrabacherowi towarzyszyli: Natalia Weselnitskaja, znana z uczestnictwa w słynnym spotkaniu w  Trump Tower w 2016 roku, w trakcie którego sztab Trumpa miał pozyskać od Rosjan materiały kompromitujące Hillary Clinton; Paul Behrends, ówczesny współpracownik Rohrabachera oraz Rinat Akhmetshin – lobbysta, były oficer rosyjskiego kontrwywiadu, również uczestnik spotkania w Trump Tower. Meeksowi towarzyszył natomiast jego współpracownik, Philip Bednarczyk.

“Ulubiony kongresmen Putina” a Antoni Macierewicz

W Polsce  o Rohrabacherze zrobiło się głośno z uwagi na rzekome powiązania z Antonim Macierewiczem. Czy  kontakty byłego ministra obrony RP z „ulubionym kongresmenem Putina”, jak nazywają Rohrabachera, będą przedmiotem zainteresowania specjalnej komisji działającej w amerykańskim Kongresie, na której czele stoi Robert Muller?  Tego nie wiemy. Z całą jednak pewnością SKW i SWW miały obowiązek dostarczyć  ministrowi wszystkich informacji nawet o potencjalnych zagrożeniach związanych z takim kontaktem, choćby w celu ograniczenia  strat wizerunkowych.

Pojawia się pytanie, czy polskie służby dysponowały taką wiedzą.  Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, to czy ostrzegły ministra? Jeżeli nie, mamy sytuacje skandaliczną, bo związaną z zaniechaniem realizacji obowiązków, dla których służby zostały powołane. Jeżeli natomiast służby przekazały ważne informacje, to warto wiedzieć czy minister je zlekceważył i dlaczego?  Trudno też stwierdzić, na ile realna  jest sytuacja, w której amerykańskie służby – po dokonaniu analizy całej sprawy, nie podzieliłyby się z polskimi kolegami taka wiedzą, wychodząc z założenia że  przekazanie jej może spowodować straty dla interesów USA. Jakkolwiek potoczyły się wydarzenia, wątek aktywności kongresmena Dany Rohrabachera, również w kontekście Polski, jest niezmiernie interesujący. Będziemy  obserwować zapewne kolejne odsłony sprawy, bo „pociąg, który ruszył” jest już nie do zatrzymania. Tak podpowiada nam nasze doświadczenie.

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: