Inwigilacja Amnesty International. W tle ludzie izraelskich służb


Pracownik Amnesty International był inwigilowany przy wykorzystaniu sprzętu produkcji izraelskiej. Organizacja ta w 20 stronicowym raporcie przekazuje swoje hipotezy dotyczące włamania na smartfon jednego z jej pracowników przy wykorzystaniu produktu NSO.

NSO to izraelski startup założony przez ludzi izraelskich służb. Oferuje inwigilację oficjeli w ramach komercyjnych kontraktów. Click To Tweet

NSO, jak wiele izraelskich startupów w branży bezpieczeństwa, powstał w 2010 roku i był efektem współpracy trzech weteranów legendarnej jednostki 8200 izraelskiego wywiadu wojskowego: Niwa Carmiego, Omriego Lavie i Szalewa Hulio. Rozpoczęli oni prace nad projektem Pegasus. Jest to oprogramowanie, które może zainfekować telefony komórkowe, pozwalające na dokonanie nagrania rozmów telefonicznych, zdalny dostęp do kamery urządzenia, wiadomości tekstowych, pozyskania współrzędnych GPS i do zdobycia szeregu innych danych. Oprogramowanie to może być zainstalowane całkowicie zdalnie, bez wiedzy właściciela sprzętu mobilnego.

Elitarna Jednostka 8200 izraelskiego wywiadu wojskowego (Amman) odpowiada za łączność i łamanie szyfrów. Podejrzewana jest o opracowanie najbardziej szkodliwego oprogramowania malware w historii: Stuxnet, wykorzystywanego do inwigilacji i ingerencji w oprogramowanie przemysłowe, który miał powstać by sparaliżować irańską elektrownię w Buszehr.

Izraelskiej spółce NSO przypisywany jest udział – poprzez wykorzystanie ich oprogramowania, w przedsięwzięciach takich jak próba skompromitowania osób proponujących wprowadzenie w Meksyku podatków od napojów gazowanych czy próba włamania do telefonu arabskiego dysydenta, której efektem był szybki update systemu operacyjnego Apple.

Efektem działalności spółki NSO założonej przez ludzi izraelskich służb była m.in. aktualizacja iOS wymuszona złamaniem zabezpieczeń iPhone'a. Click To Tweet

W odpowiedzi na raport Amnesty NSO wydała komunikat, w którym deklaruje, że produkt tej firmy „miał zostać wykorzystany wyłącznie dla celów postępowania i prewencji kryminalnej i antyterrorystycznej” i że w świetle informacji Amnesty, sprawa ta zostanie dokładnie wyjaśniona. W reakcji na szereg pytań dotyczących przypadków niezgodnego z zasadami wykorzystania swoich produktów, stwierdziła, iż każdy przypadek tego rodzaju zakończył się rozwiązaniem kontraktu.

Treść raportu Amnesty potwierdziła organizacja skupiająca specjalistów IT, Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie Toronto, która od dwóch lat gromadzi informacje dotyczące produktów NSO służących inwigilacji. Organizacja ta ogłosiła, że doliczyła się 175 osób lub podmiotów, które inwigilowane były przy użyciu produktów NSO, w tym 150 osób w Panamie, których inwigilacja zakończyła się skandalem politycznym.

Źródło: Haaretz

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: