Rosyjski bank objęty sankcjami. „Nielegalne transakcje z Koreą Północną”


Amerykański Departament Skarbu umieścił na liście podmiotów objętych sankcjami rosyjski bank AgrosoJuz za rzekome ułatwianie transakcji reżimowi północnokoreańskiemu.

Amerykanie objęli sankcjami rosyjski bank AgrosoJuz, który otworzył konta podmiotom handlującym z Koreą Północną. Click To Tweet

„Stany Zjednoczone będą nadal egzekwować sankcje ONZ i USA oraz zamykania nielegalnych źródeł przychodów dla Korei Północnej” – czytamy w komunikacie sekretarza skarbu USA. Jest to o tyle interesujące, że niespełna miesiąc temu podczas słynnej konferencji prasowej w Helsinkach, Donald Trump podkreślał, że rosyjski prezydent zapewnił go, iż Moskwa pomoże rozwiązać problem Korei Północnej.

Wcześniej, w lutym, Amerykanie dokonali przeglądu armatorów współpracujących z Pjongjangiem, jednak aż do teraz starali się nie doprowadzać do napięcia we wzajemnych relacjach. Tymczasem w Kongresie mówi się wprost, że Waszyngton coraz mniej wierzy w deklaracje Kim Dzong Una. Kongresmeni domagają się konkretów, ale ich nie otrzymują bo ich nie ma.

Wprawdzie szef amerykańskiej dyplomacji – Mike Pompeo, który nie tylko osobiście prowadzi rozmowy z Koreą Północną, ale też nadzoruje cały proces, zapewnia, że wierzy w osiągnięcie końcowego sukcesu, jednak z drugiej strony nie zaprzecza, kiedy padają pytania o to czy Korea Północna kontynuuje produkcję materiałów rozszczepialnych. Zaniepokojeni Kongresmeni podkreślają przy tym, że akcje: częściowego demontażu bazy rakietowej w Sohae, a także zwrot szczątków amerykańskich żołnierzy, to niezwykle ważne gesty, ale wciąż tylko gesty. Według służb prasowych Białego Domu Trump zaczyna sobie zdawać sprawę z sytuacji i zachowuje większą ostrożność w składaniu kolejnych deklaracji współpracy. Mało tego, nie odpowiedział na list, jaki otrzymał od Kim Dzong Una na początku sierpnia. I na razie nie odpowie.

Amerykańskie służby twierdzą, że Korea Północna kontynuuje proces budowy międzykontynentalnych rakiet balistycznych mimo rozmów z administracją Trumpa. Click To Tweet

Większość analityków zachowuje sceptycyzm w ocenie zaangażowania Korei Północnej w proces denuklearyzacji. Na razie nie wydarzyło się nic specjalnego, co można byłoby uznać za znaczący postęp. Amerykańskie źródła wywiadowcze twierdzą wręcz, że Korea Północna kontynuuje proces budowy międzykontynentalnych rakiet balistycznych w zakładzie niedaleko Pjongjangu.

Wracając jednak do sprawy samego banku – Agrosojuz świadomie otworzył kilka kont bankowych, dedykowanych podmiotom, które de facto pomagają Korei Północnej omijać sankcje i zaopatrywać się w sprzęt podwójnego zastosowania (militarnego i cywilnego jednocześnie). Wśród kontrowersyjnych firm są między innymi chińska Dandong Zhongsheng oraz Korea Ungum Corporation.

Źródło: CNN

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: