Wojna na Ukrainie rozpoczęła renesans rosyjskiego wywiadu wojskowego


Wojna na Ukrainie w 2014 r. wydobyła z marazmu rosyjski wywiad wojskowy, który dziś znajduje się na ustach całego świata realizując najbardziej spektakularne operacje wywiadowcze jak próba wpłynięcia na wybory prezydenckie w USA.

O rosyjskim wywiadzie wojskowym (GRU) jest coraz głośniej. Amerykański prokurator badający ingerencję Rosjan w wybory prezydenckie w USA, Robert Mueller, oskarżył 12 oficerów GRU o włamanie do komputerów sztabu wyborczego Hillary Clinton i Krajowego Komitetu Demokratów. To wywiad wojskowy Rosji miał też stać za niedawnym otruciem czterech obywateli Wielkiej Brytanii, w tym Siergieja Skripala. Zestrzelenie w 2014 roku samolotu malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą również przypisuje się GRU. A także ataki hakerskie na amerykańską sieć energetyczną. Rosyjscy najemnicy walczący w Syrii i Afryce w znacznej liczbie mają za sobą służbę w wywiadzie wojskowym. Trzej dziennikarze z Rosji zajmujący się tą sprawą zostali miesiąc temu zamordowani. Igor Korobow, szef GRU, był marcu przywołany z nazwiska przez amerykańskie władze, w związku z nałożeniem przez Departament Skarbu USA sankcji  na Rosję.

Rosyjski wywiad wojskowy (GRU) nie schodzi z czołówek mediów. Wpływa na amerykańskie wybory, dokonuje próby otrucia Skripala, strąca cywilny samolot nad Ukrainą. Jednak przed 2014 r. służba znajdowała się w kryzysie. Click To Tweet

Niezależnie od tego, Korobow został zaproszony przez ludzi Trumpa, wraz z szefami innych służb – Siergiejem Naryszkinem (szef SWR) i Aleksandrem Bortnikowem (szef FSB) do Waszyngtonu. Wizyta ta odbyła się kilka tygodni przed ogłoszeniem nowych sankcji. Miała pozostać tajemnicą, ale Rosjanie wypuścili przeciek na jej temat, ponieważ dla nich spotkanie z amerykańskimi odpowiednikami w obecnej sytuacji jest z politycznego punktu widzenia korzystne. Igor Korobow w Rosji zyskuje na znaczeniu. W 2017 roku za operację, która ułatwiła zwycięstwo w wyborach prezydenckich Donaldowi Trumpowi został awansowany do stanowiska generała pułkownika, a Putin przyznał mu honorowy tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Igor Korobow, szef GRU, zyskuje na znaczeniu w rosyjskiej układance politycznej. Click To Tweet

W świetle tych wydarzeń ciężko uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu GRU była tak słaba, że nawet w rosyjskich mediach rozmawiano o możliwym rozwiązaniu tej służby, a budynek centrali, o powierzchni 70 tysięcy metrów kwadratowych zbudowany w 2006 roku na ulicy Choroszewskoje Szosse pustoszał. Z siedmiu tysięcy oficerów GRU pracujących w służbie w erze ZSRR, pozostało tylko 2 tysiące. Nawet słynna brygada Specnazu GRU miała być przeniesiona do regularnej armii rosyjskiej.

Mark Galeotti, ekspert od rosyjskich służb, stwierdził, że to wojna na Ukrainie odrodziła GRU. W 2011 roku szefem GRU został Igor Sergun, który zaktywizował służbę w obszarze operacji hybrydowych. Część żołnierzy wywiadu wojskowego wstąpiło do prywatnych grup najemników, jak Grupa Wagnera, działająca pod dowództwem pułkownika rezerwy GRU Dmitrija Utkina. W latach 2014-15 była ona jedną z najważniejszych grup zbrojnych, walczących na terenach Doniecka i Ługańska, na wschodzie Ukrainy. Później przeniesiono ją do Syrii, gdzie odegrała kluczową rolę wspierając ofensywę rządu syryjskiego.

W kwietniu rosyjski dziennikarz opisujący operacje Wagnera zginął w tajemniczych okolicznościach – wypadł z balkonu swojego mieszkania, z piątego piętra. Wagner zaangażowany jest też w Afryce, gdzie realizuje operacje militarne, ale też ochrania cenne złoża diamentów, złota i innych rzadkich minerałów. Działania w Afryce też były przedmiotem zainteresowania dziennikarzy, którzy również zostali zamordowani. Te operacje GRU miały negatywne skutki dla Moskwy.

Mark Galeotti, ekspert od rosyjskich służb, stwierdził, że to wojna na Ukrainie odrodziła GRU. Click To Tweet

Wspólnie prowadzone przez Australię i Holandię śledztwo wykazało, że pocisk który strącił samolot pasażerski Malaysia Airlines w czerwcu 2014 roku wystrzelony został na rozkaz generała GRU Olega Władimirowicza Iwannikowa, który dowodził kilkoma dywizjami żołnierzy w Doniecku, składającymi się z ukraińskich separatystów oraz przedstawicieli Grupy Wagnera. Korobow nie miał łatwego zadania, kiedy w 2016 roku objął kierownictwo GRU, po nagłej śmierci Serguna. Oficjalnie Sergun zmarł z przyczyn naturalnych w Moskwie, ale w przestrzeni publicznej pojawiły się pogłoski, ze zniknął on w Libanie. Decyzja o mianowaniu Korobowa zapadała przez cały miesiąc, podobno z powodu konfliktu wśród kremlowskiej elity, nie mogącej zdecydować się na wybór jednego z czterech kandydatów na szefa tej służby.

Część żołnierzy wywiadu wojskowego GRU wstąpiło do prywatnych grup najemników jak słynna Grupa Wagnera operująca na Ukrainie w Syrii, a dziś Afryce. Click To Tweet

Korobow ma opinię pragmatyka nie zainteresowanego meandrami polityki, tylko wykonaniem zadań, jakiekolwiek by nie były. Jak wyjaśnić jednak to, że wśród zadań służby wojskowej znalazła się operacja wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie? Vadim Birstein, autorytet w sprawach dotyczących służb rosyjskich twierdzi, że w przeszłości operacje KGB, a następnie SWR przeciwko Zachodowi koncentrowały się na pozyskiwaniu informacji od osobowych źródeł, zaś ich kampanie dezinformacyjne realizowane były raczej poprzez media, a nie operacje w cyberprzestrzeni, które są nową jakością w wojnie wywiadów. Jego zdaniem GRU ma więcej technicznych możliwości realizacji operacji takich, jak opisane w akcie oskarżenia Roberta Muellera.

Warto odnotować, że w grudniu 2016 roku, czyli wtedy gdy informacje dotyczące operacji GRU w czasie amerykańskich wyborów obiegły świat, doszło do aresztowania kilku wysoko postawionych oficerów FSB pracujących w jednostce do spraw cyberbezpieczeństwa. W środowisku służb istnieje hipoteza, że to oficerowie FSB przekazali Amerykanom informacje dotyczące udziału GRU – największego konkurenta w tym przedsięwzięciu.

Na podstawie: The Daily Beast

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: