Słowaccy policjanci zeznają ws. porwania wietnamskiego biznesmena


Słowackie MSW zezwoli policjantom na złożenie zeznań w ramach śledztwa dotyczącego biznesmena, który według niemieckiego sądu został porwany przez wietnamskich agentów na terenie Niemiec i przemycony do Wietnamu przez Słowację. Zdarzenie to miało miejsce w lipcu  2017 roku.

Niemiecka prokuratura stwierdziła, że wspomniany biznesmen, Trinh Xuan Thanh, który na terytorium Niemiec złożył wniosek o azyl, został porwany na ulicy Berlina przez wietnamskiego agenta, przewieziony do Wietnamu, a następnie uwięziony z dożywotnim wyrokiem więzienia.  W czwartek słowacka prasa cytowała kilku policjantów, którzy potwierdzali, że Thanh został przemycony do Wietnamu na pokładzie słowackiego samolotu rządowego.

Wietnamski biznesmen został porwany z Niemiec przez służby Wietnamu przez terytorium słowackie. Click To Tweet

Cała sprawa ochłodziła relacje Niemiec z Wietnamem, ponieważ Niemcy sformułowali zarzuty dotyczące łamania prawa międzynarodowego. W lipcu niemiecki sąd skazał Wietnamczyka na trzy lata i dziesięć miesięcy pozbawienia wolności po tym, jak przyznał się on do udzielenia pomocy tajnej służbie swojego kraju w porwaniu Thanha.

Słowacja próbowała dystansować się od tej sprawy, były minister spraw wewnętrznych Robert Kalinak zaprzeczał by miał cokolwiek wspólnego z tym incydentem, nazywając go „science-fiction”. W poniedziałek jednak MSW wydało komunikat: „Minister Spraw Wewnętrznych Denisa Sakova podjęła 6 sierpnia decyzję, iż policjantom zostanie udzielone zwolnienie z tajemnicy w sprawie informacji dotyczącej porwania obywatela Wietnamu  z terytorium Niemiec.”

Słowaccy policjanci będą zeznawać ws. porwania wietnamskiego biznesmena z Niemiec przez terytorium Słowacji. Click To Tweet

Oskarżenia towarzyszące tej sprawie nadwyrężyły koalicję trzech partii rządzących Słowacją. Partia Most-Hid ogłosiła, że nie będzie mogła pozostać w koalicji, w przypadku potwierdzenia się informacji medialnych. Premier Peter Pellegrini poinformował w piątek, że wyśle minister Sakovą wraz z komendantem głównym policji Milanem Lucanskym do Niemiec, by podjęli współpracę w tej sprawie z niemiecką policją.

Szerzej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: