Szwedzkie służby uderzają w Nordycki Ruch Oporu


Członek szwedzkiej partii neonazistowskiej, Nordyckiego Ruchu Oporu, został aresztowany na podstawie zarzutów związanych z zamiarem zabójstwa dwóch dziennikarzy, pracujących na rzecz jednej z dwóch największych grup mediowych tego kraju.  W trakcie przeszukania w miejscu zamieszkania podejrzanego policja zabezpieczyła jego komputer,  zdjęcia domów wspomnianych dziennikarzy i szczegółowe informacje na ich temat. Znaleziono również domowej produkcji broń palną, tłumiki i  wyłącznik obwodu elektrycznego.

Podejrzany zaprzecza, by planował zamach na dziennikarzy. W związku z wcześniejszymi podobnymi incydentami z udziałem prawicowych ekstremistów, w postępowanie włączona została szwedzka służba bezpieczeństwa, Säpo.

Nordycki Ruch Oporu jest skrajnie prawicowym ugrupowaniem aktywnie działającym w Skandynawii od 1997 roku. Utworzony został jako odnoga wcześniejszych neonazistowskich organizacji aktywnych w tym regionie. Jest organizacją rasistowską, antyimigrancką i antysemicką. Według szwedzkiej policji jest to największe ugrupowanie neonazistowskie w Szwecji. W 2017 roku ustanowiła ona nowy rekord liczby udokumentowanych incydentów neonazistowskich – ponad 3,600. Zbiega się to z rosnącym poparciem dla szwedzkiej ultraprawicowej partii politycznej, Szwedzkich Demokratów, która zbudowała swoją kampanię na kwestii imigracji.

W Niemczech służby bezpieczeństwa zidentyfikowały dziesiątki ultraprawicowych ekstremistów służących w policji oraz w wojsku. Click To Tweet

Europejskie służby bezpieczeństwa od ubiegłego roku zaczęły coraz szerzej informować opinię publiczną o zagrożeniach ze strony prawicowych ekstremistów. W lutym Mark Rowley, jeden z najwyższych rangą oficerów zajmujących się walką z terroryzmem ostrzegał, że zagrożenie płynące z tej strony jest większe, niż opinia publiczna postrzega. We wrześniu ubiegłego roku członkowie tzw. „British Army” zostali aresztowani za udział w aktywności neonazistowskiej grupy terrorystycznej o nazwie „National Action”, której członkowie otwarcie wyrażali radość z zabójstwa posłanki Jo Cox w 2016 roku. W Niemczech z kolei służby bezpieczeństwa zidentyfikowały dziesiątki ultraprawicowych ekstremistów służących w policji oraz w wojsku. Lipcowy raport niemieckiego wywiadu zawiera informację, iż liczba członków ugrupowania „Reichsbuerger”, którzy przysięgają wierność hitlerowskiej Rzeszy przekracza aktualnie 16 tysięcy.

Niemieckie służby: liczba członków ugrupowania „Reichsbuerger”, którzy przysięgają wierność hitlerowskiej Rzeszy przekracza aktualnie 16 tysięcy. Click To Tweet

Jeszcze bardziej niepokojącym zjawiskiem jest przechodzenie neonazistów do ugrupowań funkcjonujących w obszarze mainstreamu politycznego. W zeszłym tygodniu np. okazało się, że prawicowe ugrupowanie Generation Identity ma związki z ugrupowaniami neonazistowskimi. W reakcji na te informacje część czołowych przedstawicieli tej organizacji zrezygnowała z członkostwa.

W Niemczech służby bezpieczeństwa zidentyfikowały dziesiątki ultraprawicowych ekstremistów służących w policji oraz w wojsku. Click To Tweet

Źródło: thinkprogress.org

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: