Rumuński szpieg w rosyjskim Inter Rao „pokazuchą” FSB?


Była menadżer rosyjskiej spółki energetycznej Inter Rao, Karina Tsurkan, która została w czerwcu aresztowana w związku z rzekomym prowadzeniem działalności szpiegowskiej twierdzi, że wciąż nie zna konkretnych zarzutów. Tsurkan,

 42 letnia obywatelka Rumunii i Rosji, urodzona w Mołdawii, miała zdobywać w sposób nieuprawniony, a następnie przekazywać informacje spółki zagranicznym agencjom wywiadowczym. 

„Śledczy nie chcą mi powiedzieć jakie informacje miałam przekazać, komu i w jaki sposób. Ponieważ tego nie zrobiłam, stwierdzam, że ukrywają przede mną materiał dowodowy, który został sfałszowany. Nie jestem w stanie znaleźć innego wytłumaczenia” – stwierdziła Tsurkan przebywająca w areszcie.

42-letnia Karina Tsurkan jest oskarżona o szpiegostwo na rzecz Rumunii. Kobieta twierdzi, że jej proces jest sfingowany przez FSB. Click To Tweet

Rosyjska FSB nie ujawnia, dla kogo Tsurkan miała pracować. Ona sama jednak zeznaje, że nie pracowała dla wywiadu mołdawskiego. Twierdzi też, że w 2016 roku zawiesiła obywatelstwo Mołdawii. Z kolei ambasada Rumunii w Moskwie wydała komunikat, iż kobieta jest wciąż obywatelką Rumunii.

Inter RAO jest właścicielem największej elektrociepłowni w Mołdawii, położonej w Cugiurgan, w Naddniestrzu, separatystycznym prorosyjskim regionie, która jest dla Mołdawii jedynym źródłem energii elektrycznej.

Posiada też elektrownie w innych zapalnych regionach, jak na przykład w Kaliningradzie czy na półwyspie krymskim, będący przedmiotem rosyjskiej aneksji. Przewodniczącym rady nadzorczej Inter RAO jest Boris Kowalczuk, syn Jurija Kowalczuka, bankiera blisko związanego z Władimirem Putinem.

Po aresztowaniu Tsurkan rosyjska gazeta Kommersant cytowała źródła w rosyjskich służbach, twierdzące że kobieta współpracowała z biznesmenem, który związany był z rumuńskim wywiadem.  Relacje Moskwy z Bukaresztem pozostają chłodne tym bardziej, że Rumunia jest członkiem NATO i wzmacnia związki z USA w rejonie Morza Czarnego.

Źródło: Balkan Insight

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: