USA: Zatrzymano irańskich szpiegów


Władze w USA wydały komunikat dotyczący zatrzymania dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Iranu.

Do zatrzymania doszło 9 sierpnia, jednak dopiero przed kilkoma dniami amerykański Departament Sprawiedliwości przekazał informację na ten temat opinii publicznej. Chodzi o 38-letniego Ahmadreza Mohammadi Doostdara oraz 59-letniego  Majida Ghorbaniego. Doostdar legitymuje się podwójnym obywatelstwem, USA i Iranu, natomiast Ghorbani jest obywatelem Iranu, mieszkańcem amerykańskiego stanu Kalifornia.

Według informacji podanych w komunikacie Doostdar miał inwigilować centrum żydowskie w Chicago, zaś Ghorbani miał uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez opozycję irańską w USA, między innymi Mujahideen-e Khalq (MEK), zbrojną frakcję o korzeniach sięgających do radykalnego islamu i marksizmu.

Władze w USA wydały komunikat dotyczący zatrzymania dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Iranu. Click To Tweet

W latach 1970 – 1976 ugrupowanie to dokonało sześciu zabójstw obywateli USA w Iranie, zaś w 1970 roku próbowało dokonać zamachu na amerykańskiego ambasadora w tym kraju.

Początkowo wspierało rewolucję islamską z 1979 roku, jednak później wycofało swoje poparcie i oskarżyło rząd Ajatollaha Chomeiniego o „faszyzm”.

Swoją działalność ugrupowanie prowadziło na uchodźstwie, głównie z terenu Iraku, gdzie jego zbrojne ramię szkolone było przez Organizację Wyzwolenia Palestyny i inne lewicowe organizacje arabskie.

Do 2009 roku Unia Europejska i Stany Zjednoczone oficjalnie uznawały MEK za organizację terrorystyczną. Jednak wrogość tego ugrupowania skierowana w rząd Iranu zbliżyła je do Waszyngtonu po inwazji USA na Irak w 2003 roku.

Już w 2006 roku USA oficjalnie współpracowały w Iraku z MEK, a w 2012 roku ugrupowanie to wykreślone zostało z amerykańskiej listy organizacji terrorystycznych.

30 czerwca 2018 roku w Belgii aresztowano małżeństwo pochodzenia irańskiego, przewożące materiały wybuchowe oraz zapalnik. Kolejnego dnia, 1 lipca, niemiecka policja aresztowała irańskiego dyplomatę, pracującego w ambasadzie Iranu w Wiedniu. Czwartą osobę, która miała być z wyżej wymienioną trójką powiązana, aresztowano we Francji. Wszystkie te osoby oskarżono o planowanie zamachu w czasie konferencji związanej z MEK, Narodowej Rady Irańskiego Ruchu Oporu, która odbyła się 30 czerwca w Paryżu. Na razie nie wiadomo, czy zatrzymanie w USA jest w jakikolwiek sposób związane z akcją zatrzymań w Europie.

30 czerwca 2018 roku w Belgii aresztowano małżeństwo pochodzenia irańskiego, przewożące materiały wybuchowe oraz zapalnik. Click To Tweet

Źródło: intelnews.org

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: