Były szef niemieckiego wywiadu ostrzega przed współpracą z austriackimi służbami


Były dyrektor niemieckiego wywiadu ostrzega przed przekazywaniem informacji wywiadowczych rządowi Austrii, z powodu jego związków z Kremlem.

August Hanning był szefem BND w latach 1998 – 2005, a następnie wysokiej rangi urzędnikiem służby cywilnej w niemieckim MSW do czasu przejścia na emeryturę w 2009 roku. W wywiadzie opublikowanym w środę przez niemiecką gazetę Bild, Hanning stwierdził, że „należy wykazać ostrożność w stosunku do służby (austriackiej), która nie jest w stanie chronić własnych tajemnic, ani też źródeł informacji wrażliwych współpracujących z nią partnerów”.

Były szef wywiadu niemieckiego sugeruje, że austriacka służba BVT jest zinfiltrowana przez sympatyków Putina. Click To Tweet

Wystąpienie Hanninga miało miejsce zaledwie kilka dni po artykule The Washington Post, w którym opublikowana została informacja, że zachodnie służby wywiadu przestały przekazywać  Austrii informacje wrażliwe po akcji policyjnej w siedzibie BVT w lutym, w wyniku której  policja skonfiskowała tajne materiały służby. Według The Post, akcja ta była motywowana politycznie przez skrajnie prawicową Partię Wolności, będącej koalicjantem rządu w Austrii. Szerzej o tej sprawie pisaliśmy tutaj: https://osluzbach.pl/putin-paralizuje-prace-austriackiego-kontrwywiadu-wplywy-w-partii-wolnosci/

W poniedziałek BVT wydało komunikat, w którym dyrektor tej służby Peter Gridling stwierdził, że „współpraca między BVT i służbami partnerskimi jest kontynuowana w kluczowych obszarach, takich jak walka z terroryzmem”.

Źródło: intelnews.org

Fot. Pixabay

 

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: