Kreml odtwarza „Żelazną Kurtynę”. Miliony Rosjan z zakazem wyjazdu z kraju


Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) nie pozwala milionom Rosjan podróżować za granicę. Nawet jej funkcjonariusze mają status tzw. „newyjezdnych”.

W 2018 roku zapowiedziano bardziej rygorystyczne kontrole na granicy, z uwagi na „zmienioną sytuację geopolityczną”. Szacuje się, że aktualnie zakazem wyjazdu do USA objętych jest kilka milionów obywateli Rosji. Ponad dwa miliony ma całkowity zakaz opuszczania kraju. Liczba tych, których obejmują tzw. „listy zatrzymania” oraz pracowników instytucji państwowych, którym nakazano pozostać w Rosji po podpisaniu zobowiązania do ochrony tajemnicy państwowej, gwałtownie rośnie. Rosyjskie elity zaczynają mówić o nowej żelaznej kurtynie, przypominającej czasy sowieckie.

Szacuje się, że aktualnie zakazem wyjazdu do USA objętych jest kilka milionów obywateli Rosji. Ponad dwa miliony ma całkowity zakaz opuszczania kraju. Click To Tweet

Gienadij Gudkow, były oficer sowieckiego KGB, poprzednika FSB uważa, że powodem tej sytuacji jest przesadne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i obawia się powszechnego, postępującego prania mózgów Rosjan. Zakaz wyjazdu za granicę obejmujący wojskowych, policjantów i każdego, kto  miał dostęp do tajnych informacji uważa za „przejaw rosnącej paranoi”. Żelazną kurtynę zlikwidował Michaił Gorbaczow, by „skończyć z konfrontacją ideologiczną, a w szczególności zakończyć wyścig zbrojeń” – mówi Gudkow. Trzydzieści lat później Kreml odtwarza czasy Żelaznej Kurtyny.

W kwietniu 2018 roku FSB przedstawiła prezydentowi Władimirowi Putinowi zagrożenia dotyczące interesów Rosji, jej suwerenności i ochrony bogactw naturalnych, oraz nowe regulacje mające je zneutralizować.

Od początku konfliktu na Ukrainie w 2014 roku zakazano ponad trzem milionom pracowników instytucji państwowych wyjazdu do USA i do państw członkowskich NATO. „Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii, nie widzę sensu w zakazie wyjazdu, innego niż lekcja miłości do ojczyzny dla pracowników” – stwierdził ironicznie Fiedor Pietrow, prawnik pracujący w strukturach korporacyjnych. „W cywilizowanym świecie to sąd decyduje o ewentualnym zakazie wyjazdu za granicę, ale w Rosji sąd tylko bezrefleksyjnie zatwierdza decyzje, które nie mają sensu” – dodaje.

Od początku konfliktu na Ukrainie w 2014 roku zakazano ponad trzem milionom pracowników rosyjskich instytucji państwowych wyjazdu do USA i do państw członkowskich NATO. Click To Tweet

Władze Rosji nie widzą natomiast problemu by oficerowie FSB mogli podróżować do państw Azji Centralnej, Abchazji i Południowej Osetii – dwóch w dużej mierze nieuznawanych za zagranicą buntowniczych terytoriów, które wypowiedziały posłuszeństwo władzom Gruzji, a także do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Wietnamu, Kuby i do Chin.

Źródło: The Daily Beast

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: