USA wycofują poparcie dla Pakistanu – powodem współpraca z Talibami

Pentagon ogłosił decyzję o wycofaniu 300 milionów USD przeznaczonych na pomoc dla Pakistanu, z powodu braku działań mających wspierać amerykańską politykę w regionie.

Amerykanie naciskają na Pakistan, by przestał udzielać schronienia uzbrojonym Talibom. Jak wyjaśnia ppłk Kone Faulkner, przedstawiciel Departamentu Obrony USA, decyzja ta wymaga zatwierdzenia ze strony Kongresu. Amerykanie oskarżają Islamabad o ignorowanie, a nawet współpracę z ugrupowaniami, które atakują Afganistan z pozycji miejsc schronienia rozmieszczonych wzdłuż granicy między tymi państwami.

Pentagon zamierza wycofać wsparcie finansowe dla Pakistanu ze względu na jego współpracę z ugrupowaniami atakującymi Afganistan. Click To Tweet

Biały Dom uważa, że pakistańska agencja wywiadu i inne agendy wojskowe od dłuższego czasu wspierają i zaopatrują w broń Talibów z przyczyn ideologicznych, ale też by przeciwdziałać rosnącym wpływom Indii w Afganistanie. Już poprzednik obecnego prezydenta, Barack Obama, zezwolił na przeprowadzenie ataków z użyciem dronów na kryjówki Talibów w Pakistanie i wysłanie tam amerykańskich komandosów, którzy zlikwidowali Osamę bin Ladena.

 

Wywiad Pakistanu współpracuje i zaopatruje w broń Talibów w celu przeciwdziałania rosnącym wpływom Indii i Afganistanu. Click To Tweet

Agresywny język Donalda Trumpa wywołał gniew przedstawicieli władz pakistańskich. „Stany Zjednoczone przez ostatnich 15 lat niemądrze dały Pakistanowi ponad 33 miliardy dolarów, a oni nie dali nam niczego, prócz kłamstw, oszustw i traktowania naszych liderów jak idiotów”, napisał na Twitterze na początku roku.

Źródło: The Times of Israel

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: