Brytyjska prokuratura wskazuje podejrzanych o zabójstwo Siergieja Skripala

Prokuratorzy brytyjscy 5 września 2018 roku wskazali dwóch Rosjan,  których oskarżają o próbę zabójstwa Siergieja Skripala, jego córki Julii oraz Nicka Bailey, oficera policji przy użyciu neurotoksyny wykorzystywanej przez wojsko.

 Są nimi: Aleksander Petrow i Rusłan Boszirow, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii z Moskwy 2 marca br. i wylecieli do Moskwy 4 marca, a więc w czasie, kiedy dokonano zamachu. Nie są to jednak jedyne przesłanki, na podstawie których wydano europejskie nakazy aresztowania.  

Według brytyjskich prokuratorów podejrzanymi o zabójstwo Siergeia Skripala, jego córki córki Julii oraz Nicka Bailey są dwaj Rosjanie: Aleksander Petrow i Rusłan Boszirow. Click To Tweet

Neil Basu, szef antyterrorystycznej jednostki policyjnej, twierdzi, że podejrzani  podróżowali pod pseudonimami, mają około 40 lat i że dysponowali prawdziwymi rosyjskimi paszportami. 

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego pracujący dla brytyjskiego MI6, 4 marca 2018 roku znaleziony został nieprzytomny w Salisbury, wraz ze swoją córką. Brytyjczycy oskarżyli Rosje o próbę ich zamordowania przy użyciu Nowiczoka, neurotoksyny będącej na wyposażeniu rosyjskiej armii w latach 70-tych i 80-tych. Rosja wielokrotnie zaprzeczała swojemu udziałowi w ataku.  

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: