Cyber-bombardowanie niemieckich firm

Hans-Georg Maassen, szef BfV stwierdził, że Chiny, Rosja i inne państwa podejmowały próby włamania się do komputerów niemieckich firm, by kraść stamtąd cenne informacje przemysłowe.

 

Przedstawiciele służb są coraz bardziej zaniepokojeni tzw. „cyber-bombami”, które mogą zostać umieszczone w sieciach niczego nie podejrzewającej firmy, i zdetonowane w wybranym przez podkładającego momencie. „W przypadku Chin, Rosji, wyraźnie widzimy prowadzenie działań o charakterze szpiegowskim, natomiast ich działania mogą też uwzględniać sabotaż, którego celem mogłoby być kiedyś zaatakowanie niemieckich firm – firm będących elementami infrastruktury w najszerszym sensie”, stwierdził Maassen. „To jest scenariusz, którego się obawiamy”.

Cyber-bomby nowym sposobem na prowadzenie hakerskich działań o charakterze szpiegowskim przez Chiny, Rosję czy też Iran. Click To Tweet

Eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że Niemcy, ze swoim wysokim poziomem zaawansowania technicznego, są szczególnie atrakcyjnym celem dla wszelkiego rodzaju hakerów, w tym państw, posługujących się takimi metodami. „Firma może być całkowicie nieświadoma ataku z użyciem złośliwego oprogramowania, cyber-bomby”, powiedział Maassen. „A później taka bomba uniemożliwi funkcjonowanie na przykład sieci energetycznych”. Szef BfV stwierdził, że za takimi atakami może stać szereg państw. W raporcie rocznym służby wymienione są tym kontekście Iran czy Chiny.

Niemcy coraz bardziej niepokoją się dążeniem Chin do dominacji w kluczowych sektorach technologii, między innymi poprzez inwestowanie w firmach niemieckich w ramach projektu „Made in China 2025”, dodał Maassen.

Wypowiedź Maassena następuje w atmosferze dążenia do ochrony niemieckich i innych europejskich  technologii wrażliwych przed Chinami.  W grudniu BfV ostrzegała przed wykorzystywaniem przez Chińczyków platformy LinkedIn do rekrutowania agentury. Pisaliśmy o tym tutaj: https://osluzbach.pl/chinski-wywiad-i-portal-linkedin-werbunek-na-miare-xxi-wieku/

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: