Marek W. oskarżony o współpracę z GRU

Marek W. został oskarżony o branie udziału w latach 2014-2016 w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W jej ramach, oskarżony przekazywał wiedzę uzyskaną z tytułu zatrudnienia w Ministerstwie Gospodarki.

 

GRU to służba, której nasz portal poświęcił sporo uwagi. Stała się ona w ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania mediów światowych w powodu zaangażowania w ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku, a następnie w związku z próbą otrucia jej byłego oficera, Siergieja Skripala oraz jego córki Julii, w Salisbury wiosną 2018 roku. Wczoraj brytyjscy prokuratorzy wydali europejski nakaz aresztowania dotyczący dwóch Rosjan, których wskazano jako agentów GRU.

Okazuje się, że na ślad działań tej służby natrafiły także polskie służby. W marcu 2018 roku funkcjonariusze ABW zatrzymali Marka W., pracownika Ministerstwa Gospodarki, który miał przekazywać Rosjanom informacje dotyczące planów polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Prokuratura Krajowa oskarża Marka W. o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Click To Tweet

W dniu 6 września 2018 roku Prokuratura Krajowa poinformowała opinię publiczną, że Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zakończył śledztwo prowadzone przeciwko Markowi W. i skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia w tej sprawie.

Prokurator oskarżył Marka W. o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: