Francuskie służby specjalne zależne od obcego oprogramowania?

Francuskie służby specjalne zależne od obcego oprogramowania?

Francuskie służby wykorzystują amerykańskie oprogramowanie do inwigilowania obywateli w celu poszukiwania ekstremistów.

Francuskie służby i oprogramowanie od CIA

Już kilka tygodni po objęciu urzędu przez Emmanuela Macron’a, jego ludzie zapoznali się z najtajniejszymi działaniami służb. To, czego się dowiedzieli, uruchomiło dzwonek alarmowy. Okazało się, że francuska służba DGSI (Direction Générale de la Sécurité Intérieure – Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego), która między innymi odpowiada za inwigilowanie obywateli Francji w kontekście terroryzmu czy ekstremizmu, korzysta z oprogramowania pochodzącego ze start-upu, za którym stoi CIA. Kod dla oprogramowania dostarczyła firma Palantir Technologies inc.

O firmie Palantir pisaliśmy tutaj: https://osluzbach.pl/protest-w-amazonie-nie-dla-inwigilacji/ oraz tutaj: https://osluzbach.pl/amerykanskie-sluzby-inwestuja-w-firmy-analizujace-social-media-czesc-1/

Wykorzystanie amerykańskiej technologii na rzecz ochrony państwa francuskiego uznano za rzecz bez precedensu. Za priorytet uznano konieczność uzyskania niezależności technologicznej. „Żadna z firm francuskich nie była w stanie zrealizować tego zadania”, powiedział nowy szef DGSI, Laurent Nunez.„Teraz pracujemy na rzecz zwiększenia francuskiej lub europejskiej oferty. Naszym celem jest pozyskanie narzędzi przeznaczonych dla wszystkich służb specjalnych. Wiele firm się w to włączyło”.

Francja obecnie nie jest w stanie stworzyć własnego oprogramowania wywiadowczego do inwigilowania wewnątrzpaństwowego ekstremizmu i terroryzmu. Click To Tweet

Wzmocnienie kadrowe i inwestycyjne projektów związanych z oprogramowaniem do walki z terroryzmem

Projekt uniezależnienia Francji od obcych technologii nadzoruje były pracownik służb specjalnych, Pierre de Bousquet de Florian. W czerwcu, inżynier-specjalista do spraw uzbrojenia Thomas Courbe, został wyznaczony na poprowadzenie agencji, której zadaniem ma być ochrona  i wzmocnienie firm francuskich w tym zakresie. Doradca rządu, Renaud Vedel, ma za zadanie stworzenie listy podmiotów dostarczających oprogramowanie, którzy mogą pomóc w pracach związanych z walką z terroryzmem, w tym w zakresie programów rozpoznawania twarzy czy big data. Specjalista od sztucznej inteligencji, Emmanuel Chiva, 4 września  br. mianowany został na szefa nowej wojskowej jednostki innowacyjnej.

Francuskie państwo nie tylko tworzy nowe stanowiska. Programowi modernizacyjnemu towarzyszy finansowanie. Z programu inwestycyjnego Francji, opiewającego na kwotę 57 miliardów euro (66 miliardów USD), 13 miliardów euro ma być przeznaczonych na innowacje, z czego 4.6 miliarda na takie segmenty jak sztuczna inteligencja, big data czy nanotechnologie. Dodatkowo, wojsko francuskie przeznaczyło dodatkowe 100 milionów euro na badania techniczne w sferze wojskowej.

13 z 57 miliardów euro pochodzących z programu inwestycyjnego Francji ma zostać przeznaczone na innowacje – w tym również wywiadowcze. Click To Tweet

Unia Europejska wspiera takie projekty. W ramach aktualnie realizowanego planu Horizon 2020, UE wspiera prace naukowo-badawcze w różnych sektorach przemysłowych, od biotechnologii do programów kosmicznych, czy tworzenia alternatywy dla amerykańskiego systemu GPS.

Źródło: Bloomberg

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: