Kolejna wpadka szpiegów z GRU?

Kolejna wpadka szpiegów z GRU?

Dwóch Rosjan, którzy planowali cyberatak na szwajcarskie laboratorium Spiez, zostało zatrzymanych przez holenderski wywiad wojskowy.

Holenderski wywiad wojskowy (Militaire Inlichtingen-en Veiligheidsdienst) we współpracy z partnerami zagranicznymi zatrzymał, dwóch rzekomych rosyjskich szpiegów wywiadu wojskowego GRU, pod zarzutem planowania włamania hakerskiego do Spiez – szwajcarskiego laboratorium położonego w pobliżu Berna, które analizowało między innymi dane dotyczące trującego gazu użytego w Syrii, a także atak na Skripala i jego córkę, przy użyciu nowiczoka, przeprowadzony 4 marca w Salisbury. 

Dwóch szpiegów zostało zatrzymanych pod zarzutem planowania cyberataku na laboratorium, któremu zlecono analizę danych dot. m.in. trującego gazu użytego w Syrii. Click To Tweet

Służby nie ujawniają szczegółów dotyczących przeprowadzonej akcji, jednak 26 marca br. premier Holandii Mark Rutte wydał komunikat o wydaleniu „dwóch pracowników wywiadu z ambasady Rosji” po ataku na Skripala. Nie podano jednak szczegółów tej sprawy. 

Rzeczniczka wywiadu szwajcarskiego (Services de Renseignements Suisses), Isabelle Graber potwierdziła, że sprawa ta była im znana. Wywiad szwajcarski miał „aktywnie uczestniczyć we współpracy z partnerami holenderskimi i brytyjskimi w celu zapobieżenia atakom na szwajcarską infrastrukturę krytyczną”, stwierdziła rzeczniczka SRS. Służby holenderskie odmówiły informacji w tej sprawie, tłumacząc że nie przekazują mediom informacji dotyczących przeprowadzonych operacji.  

Źródło: NRC, Tages-Anzeiger  

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: