Czy twórca Wikileaks współpracował z Rosją?

Czy twórca Wikileaks współpracował z Rosją?

Z informacji redaktorów Associated Press wynika, że twórca Wikileaks zamierzał w 2010 roku opuścić Wielką Brytanię i uciec do Rosji w obawie przez odpowiedzialnością karną.

Dziennikarze Associated Press ujawnili nowe dokumenty dotyczące twórcy Wikileaks Juliana Assange, w tym list wysłany do rosyjskiego konsulatu w Londynie. Według ujawnionych przez nich informacji Assange planował wyjazd z Wielkiej Brytanii do Rosji: „Ja, Julian Assange, niniejszym upoważniam mojego przyjaciela, Israela Shamir, do zarówno pozostawienia jak i pobrania mojego paszportu w celu uzyskania wizy”, napisałAssange w liście wysłanym do Rosjan 30 listopada 2010.

Twórca Wikileaks, Julian Assange w 2010 roku upoważnił swojego przyjaciela do pozyskania wizy wjazdowej do Rosji w swoim paszporcie. Click To Tweet

zatrzymanJednocześnie serwis WikiLeaks opublikował na Twitterze komunikat, w którym zaprzecza, by Assange wysłał wyżej cytowany list do Rosjan twierdząc, że to były współpracownik Assange’a stoi za opublikowanym przez media dokumentem.

Agencja Associated Press z kolei twierdzi, że pokazała pozyskane dokumenty osobom wcześniej związanym z WikiLeaks i że zweryfikowała informacje w nich zawarte, takie jak numery kont bankowych czy numery telefonów by sprawdzić ich autentyczność. W dniu, w którym Assange miał wysłać wyżej cytowany list do Rosjan, Interpol wydał w stosunku do niego międzynarodowy list gończy jako, że był on poszukiwany w Szwecji, gdzie postawiono mu zarzuty zgwałcenia i napaści na tle seksualnym.

W 2012 roku, Assange wystąpił o azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie od tej pory przebywa. W czerwcu bieżącego roku sąd w Londynie orzekł, że brytyjski nakaz aresztowania Assange’a wciąż ma moc obowiązującą. Chociaż zarzuty w Szwecji umorzono, wciąż grozi mu zatrzymanie za naruszenie warunków zwolnienia za kaucją na terenie Wielkiej Brytanii.

Relacje Assange’a z Rosją mogą być przedmiotem zainteresowania amerykańskiego FBI, które twierdzi, że rosyjski wywiad przekazał WikiLeaks skradzione maile szefa kampanii Hillary Clinton i innych działaczy Partii Demokratycznej w czasie wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

Źródło: Politico

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: