Polscy operatorzy telefoniczni na podsłuchu

Polscy operatorzy telefoniczni na podsłuchu

Najnowszy raport Citizen Lab stawia w świetle zapytania prywatność polskich obywateli korzystających z usług największych krajowych operatorów komórkowych.

Grupa Citizen Lab – interdyscyplinarne laboratorium działające  przy Uniwersytecie w Toronto, opublikowała materiał, w którego treści wskazano operatorów, w których sieciach znaleziono ślady działania programu Pegasus, służącego do inwigilacji przez służby. Raport ten dotyczy 45 krajów świata.

Wśród wymienionych w raporcie polskich operatorów znajdują się:

  • Polkomtel Sp. z o.o.,
  • Orange Polska Spółka Akcyjna,
  • T-mobile Polska Spółka Akcyjna
  • FIBERLINK Sp. z o.o.
  • PROSAT s.c.
  • Vectra S.A.
  • Netia S.A.

W raporcie Citizen Lab wskazano, że znaczna część operatorów telefonicznych w Polsce jest inwigilowana przez program Pegasus. Click To Tweet

Pegasus jest narzędziem, które pozyskuje z telefonów inwigilowanych osób adresy przeglądanych stron internetowych, wiadomości przesyłane poczta mailową, zdjęcia, a także dane aplikacji takich, jak Facebook, WhatsApp, GMail, FaceTime, czy Kalendarz. Został on stworzony przez izraelską rządową firmę NSO Group. Na jej temat pisaliśmy tutaj: https://osluzbach.pl/inwigilacja-amnesty-international-w-tle-ludzie-izraelskich-sluzb/. O Pegasusie zrobiło się naprawdę głośnio dwa lata temu, kiedy to Zjednoczone Emiraty Arabskie próbowały przejąć kontrolę nad telefonami Ahmeda Mansoora – międzynarodowego obrońcy praw człowieka. Sprawa została ujawniona.

Program Pegasus daje możliwość podsłuchiwania nie tylko rozmów telefonicznych, ale również podglądu zdjęć i wiadomości z poczty e-mail, Facbook’a, WhatsAppa czy nawet FaceTime’a. Click To Tweet

Citizen Lab opracował listę 1014 domen, wskazujących na serwery dedykowane do obsługi programu Pegasus, zarządzane przez kilkadziesiąt niezależnych grup. Z Polski program ten ma obsługiwać grupa ORZELBIALY. To, że ślady Pegasusa ujawniono w polskich sieciach nie znaczy, że to Polacy byli ofiarami ataku. Wystarczy, że do polskich sieci logowały się zainfekowane urządzenia cudzoziemców. Oczywiście nie można wykluczyć, że polskie służby specjalne wykorzystują Pegasusa, tym bardziej że producent oprogramowania deklaruje, że ich produkt jest sprzedawany jedynie organom państwowym, a nie prywatnym podmiotom.

Źródło: citizenlab.ca

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: