Sprawa GCHQ w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Sprawa GCHQ w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Brytyjskie służby wywiadu naruszyły prawa człowieka poprzez gromadzenie danych masowych w procesie inwigilacji bez właściwego nadzoru i przepisów, orzekł 13 września 2018 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka. 

Według orzeczenia Trybunału, służby te mogły gromadzić zbyt dużo informacji dotyczących nawyków czy kontaktów osób pozostających w ich zainteresowaniu, poprzez analizę ich aktywności w Internecie. Trybunał stwierdził ponadto, że tego rodzaju inwigilacja niesie za sobą bezprawny efekt zastraszenia wolnej prasy, z uwagi na monitorowanie komunikacji dziennikarzy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał pierwsze w historii orzeczenie w sprawie pozyskiwania i wymiany danych wywiadowczych przeciwko brytyjskiemu GCHQ. Click To Tweet

Postępowanie sądowe zainicjowała grupa organizacji, w tym Amnesty International i Amerykański Związek Wolności Obywatelskich (American Civil Liberties Union), w reakcji na informacje opublikowane przez Edwarda Snowdena dotyczące pozyskiwania danych przez  brytyjską GCHQ. Szerzej na temat GCHQ pisaliśmy m.in. tutaj: https://osluzbach.pl/polskie-sluzby-lamia-prawo-w-zakresie-inwigilacji-obywateli/

Snowden wykazał, że służba ta rutynowo gromadzi, przechowuje i analizuje dane masowe, a także że dane te są przedmiotem wymiany między brytyjskimi i amerykańskimi służbami rozpoznania radioelektronicznego.

Europejski  Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że GCHQ naruszyła artykuł 8, dotyczący ochrony prywatności, oraz artykuł 10, gwarantujący wolność głoszenia poglądów  Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W ocenie Trybunału brytyjskie przepisy nie gwarantowały należytego nadzoru nad procesem pozyskiwania, gromadzenia i analizy tych danych.

Jest to pierwsze w historii orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczące pozyskiwania i wymiany danych wywiadowczych.

Źródło: fortune.com

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: