Fińskie strategiczne zakupy GRU?

Fińskie strategiczne zakupy GRU?

W ostatnim czasie fińskie służby przeszukały nieruchomości należące do firmy Airiston Helmi, którą podejrzewano o przynależność do rosyjskiego wywiadu.

Fińskie media społecznościowe obiegła sensacyjna informacja o przeszukaniu przeprowadzonym w domniemanej ekspozyturze GRU. Bezpośrednim źródłem tych informacji było fińskie Keskusrikospoliisi (KRP) – Krajowe Biuro Śledcze, które  na Twitterze w dniu 23 września 2018 roku wydało lakoniczny komunikat: „Aktualnie prowadzone przeszukanie w budynkach firmy usytuowanej na Archipelagu Turku może przyciągnąć uwagę żeglarzy i wczasowiczów”.

Internauci błyskawicznie ustalili, że może chodzić o firmę: Airiston Helmi Oy, działająca w sektorze nieruchomości. Powszechnie uznano, że powodem szeroko zakrojonej akcji służb w stosunku do tego podmiotu jest fakt, iż nabywał on nieruchomości położone w pobliżu strategicznych lokalizacji fińskich.

Rozpoczęta o świcie realizacja w siedzibie firmy przeprowadzona została zastanawiająco licznymi siłami: ponad 100 osób z Keskusrikospoliisi, administracji skarbowej, Straży Granicznej i fińskiego wojska. Podobno Airiston Helmi od lat przyglądała się fińska służba bezpieczeństwa SUPO. Na razie jednak nikt oficjalnie nie potwierdził, co było rzeczywistą przyczyną prowadzonych przez fińskie służby czynności procesowych.

Internauci sprawdzili informacje dotyczące Airiston Helmi: firma powstała w 2007 roku, zatrudniała niewielu pracowników. Szereg zawieranych przez nią umów dotyczyło rzeczywiście miejsc strategicznych w rejonie archipelagu i okolic miasta Turku w południowo-zachodniej Finlandii. Porty Turku i Naantali mają szczególne znaczenie z uwagi na dystans od granicy rosyjskiej. Ponadto, w Naantali znajdują się rafinerie ropy naftowej o dziennej zdolności produkcyjnej rzędu 50,000 baryłek.

Airiston Helmi od 2007 roku skupowała i dzierżawiła miejsca m.in. w rejonie miasta Turku, w których znajdują się rafinerie o strategicznym znaczeniu dla Finlandii. Click To Tweet

Należy jednak pamiętać, iż firmy i osoby prywatne kupujące „wakacyjne nieruchomości” na fińskim archipelagu nie są jednak niczym wyjątkowym i wiele z nich położonych jest blisko strategicznych obszarów. Rosyjskie inwestycje w fińskie nieruchomości też są dość powszechnym zjawiskiem, z kilku powodów: Finlandia jest popularnym kierunkiem turystycznym dla Rosjan, zaś stabilizacja na rynku i praworządność w tym kraju powodują, że inwestycje na tym obszarze są atrakcyjne dla rosyjskiej klasy średniej.

Nasz portal będzie przyglądał się tej sprawie.

Źródło: Airiston Helmi Oy

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: