Egipt na drodze ku destabilizacji. Rządy Sisiego zagrożone?


Egipt na drodze ku destabilizacji. Rządy Sisiego zagrożone?

Kair uważnie i z rosnącymi obawami obserwuje to, co dzieje się w Turcji. Obniżenie prognozy wzrostu gospodarczego, podniesienie przez bank centralnych stóp procentowych do poziomu 24%, poważne osłabienie liry.

Sytuacja w Egipcie daleka jest od stabilizacji. Cięcia wydatków centralnych i dewaluacja waluty znacznie obniżyły standardu życia. Dotkliwe wzrosły ceny przy zamrożonych płacach. Dług publiczny Egiptu wynosi 86% produktu krajowego brutto i należy do najwyższych wskaźników na świecie. Tymczasem rząd może być zmuszony do zaciągnięcia kolejnych kredytów. Mimo, iż era taniego pieniądza prawdopodobnie kończy się.

Sytuacja w Egipcie daleka jest od stabilizacji. Cięcia wydatków centralnych i dewaluacja waluty znacznie obniżyły standardu życia. Dotkliwe wzrosły ceny przy zamrożonych płacach. Click To Tweet

Egipt starał się ustabilizować swoją gospodarkę po arabskiej wiośnie kiedy obalono prezydenta Hosniego Mubaraka. Przypomnijmy, ze już dwa lata później, w 2013 doszło do przewrotu, który zapoczątkował erę władzy wojskowych. Prezydent Abdel Fattah al Sisi, były szef sił zbrojnych, starał się porozumieć z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
W 2016 roku uzgodniono program kredytowy o wartości 12 miliardów dolarów.

W zamian Prezydent Sisi zgodził się na przeprowadzenie dewaluacji funta egipskiego o 48% oraz cięcia wydatków. Decyzje te nie były przychylnie przyjęte przez Egipcjan, których płace pozostały na tym samym poziomie a ceny podstawowych towarów, takich jak żywność, paliwo czy leki poszybowały w górę.

Tymczasem w ostatnich dniach doszło do dynamicznej wyprzedaży aktywów na giełdzie. Stało się to po tym jak sąd nakazał aresztowanie dwóch synów byłego Prezydenta Hosniego Mubaraka, związanych z firmą inwestycyjną Qalaa Holdings w sprawie malwersacji finansowych i insider trading.

Egipskie służby wewnętrzne podkreślają pogarszające się nastroje społeczne i brak widocznych dla ludności efektów reform z 2016 roku. Click To Tweet

Aresztowania wywołały największy jednodniowy spadek głównego indeksu od stycznia 2017 roku – o 3,6%. Z rynku wyparowało ponad 4,1 mld $. Pozostała część tygodnia również nie była najlepsza bo giełda ostatecznie spadła aż o 8%. Niektórzy analitycy twierdzą, że rynek czekał na pretekst do przeceny w obawie przed zarażeniem „chorobą turecką”. Zagraniczne fundusze podkreślają, że wbrew oficjalnemu stanowisku władz, egipski bank centralny interweniuje, aby nie dopuścić do przeceny funta egipskiego, który pozostaje zaskakująco stabilny wobec dolara, podczas gdy inne waluty regionu gwałtownie się osłabiły.

Destabilizacja sytuacji w Egipcie nie jest zatem wykluczona. Egipskie służby wewnętrzne podkreślają pogarszające się nastroje społeczne i brak widocznych dla ludności efektów reform z 2016 roku.

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: