Słoweńska SOVA z nowym szefem?

Słoweńska SOVA z nowym szefem?

Ekspert w obszarze bezpieczeństwa, Rajko Kozmelj zostanie prawdopodobnie nowym dyrektorem SOVA, agencji bezpieczeństwa i wywiadu Słowenii.

Premier Marjan Šarec miał podjąć decyzję o wyznaczeniu następcy  Zorana Klemenčiča na tym stanowisku. Kozmelj nie zaprzeczył doniesieniom mediów w tej sprawie. Należy dodać, że objęcie stanowiska dyrektora SOVA następuje w trudnym momencie, w służbie trwa bowiem strajk.

Kozmelj był wiceszefem policji kryminalnej w latach 2007-2009, następnie pracował w departamencie policji zajmującym się migracją, później zaś pełnił stanowisko doradcy do spraw współpracy policyjnej, terroryzmu i przestępczości zorganizowanej w Stałym Przedstawicielstwie Słowenii w UE (w latach 2012-2017). Aktualnie Kozmelj pracuje w Centrum Kontroli Demokratycznej Sił Zbrojnych w Ljubljanie, wyznaczony został ponadto przez Komisję Europejską do pełnienia funkcji prezesa inicjatywy o nazwie Integracyjne Zarządzanie Bezpieczeństwem Wewnętrznym na rzecz Bałkanów Zachodnich (Integrative Internal Security Governance for Western Balkans), ustanowionej w ubiegłym roku. Zmiana na stanowisku szefa SOVA jest najczęściej jedną z pierwszych decyzji kadrowych nowych ekip rządzących.

Nowym dyrektorem słoweńskiej agencji bezpieczeństwa i wywiadu zostanie Rojko Kozmelj, były wiceszef policji kryminalnej oraz pracownik słoweńskiego Stałego Przedstawicielstwa przy UE. Click To Tweet

Pierwszym zadaniem Kozmelja będzie poradzenie sobie ze strajkiem, trwającym w służbie SOVA od grudnia.  Funkcjonariusze domagają się wyższych pensji, eliminacji nieprawidłowości w systemie płac oraz zatrudnienia dodatkowych ludzi.  Udzielając wywiadu Radio Slovenija, Kozmelj powiedział, że zamierza „motywować pracowników do wykonywania zadań i zająć się jak należy bezpieczeństwem obywateli”.  Stwierdził, że chce poznać prawdziwe przyczyny trwającego strajku, że nie sądzi by wpłynął on negatywnie na efektywność służby, ale iż jego zdaniem fakt iż taka sytuacja zaistniała, oznacza że „czegoś brakuje” w służbie. W słoweńskim systemie prawnym funkcjonariusze SOVA mogą przystąpić do strajku, jednak w czasie jego trwania muszą wykonywać określony minimalny zakres zadań.

Źródło: Total Slovenia News

Fot. sova.gov.si

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: