Tankowce duchy, czyli 15 mln baryłek irańskiej ropy czeka na dyskretnego kupca na morzu

Tankowce duchy, czyli 15 mln baryłek irańskiej ropy czeka na dyskretnego kupca na morzu

Teheran wraca do sprawdzonej metody - załogi tankowców, które opuszczają irańskie porty, wyłączają transpondery zaraz po wyjściu z Zatoki Perskiej. To znacznie utrudnia śledzenie nie tylko ich pozycji, ale przede wszystkim ustalenie nabywców surowca.

Iran używa dziś co najmniej 7 podobnych jednostek, na pokładzie każdej z nich mieści się ponad 2 mln baryłek ropy. Klientami są przede wszystkim odbiorcy azjatyccy. Teheran zdaje sobie sprawę, że sprzedaż ropy w listopadzie, a więc po wejściu w życie amerykańskich sankcji dotyczących ropy, będzie bardzo utrudniona. Korea Południowa i Francja już wycofały się z zakupów. Od momentu, kiedy administracja Prezydenta Trumpa wycofała się z porozumienia jądrowego z Iranem i ogłosiła zarys przyszłych sankcji, eksport ropy spadł o co najmniej 500.000 baryłek dziennie osiągając poziom poniżej 2mb/d. To bardzo bolesny cios w irańską gospodarkę. Spadek dochodów z ropy naftowej, które są głównym źródłem finansowania wydatków kraju, tylko w tym roku doprowadził do spadku wartości riala wobec dolara o około 70 procent.

W przededniu wdrożenia amerykańskich sankcji na Iran, Teherańczycy poszukują alternatywnych rynków zbytu dla ropy poprzez m.in. sprzedaż podmiotom prywatnym. Click To Tweet

A prawdziwe problemy dopiero nadejdą. Ministerstwo Ropy otrzymało tymczasem zgodę najwyższych władz na sprzedaż ropy podmiotom prywatnym, poszukując w ten sposób alternatywnych rynków zbytu.  Analitycy pozostają jednak zgodni, że o ile transakcje na mniejszą skalę mogą pozostać niezauważone, to handel bardziej masowy przy użyciu tankowców duchów jest w zasadzie niemożliwy. Trzeba pamiętać, że wzrośnie też ryzyko, bo władze amerykańskie zamierzają nakładać sankcje na wszystkie podmioty łamiące zakaz handlu z Iranem, także te prywatne.

Źródło: własne

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: