UE będzie nakładać sankcje na osoby i instytucje rozwijające broń chemiczną

UE będzie nakładać sankcje na osoby i instytucje rozwijające broń chemiczną

UE będzie mogła nakładać sankcje na osoby i podmioty zaangażowane w rozwijanie i stosowanie broni chemicznej w dowolnym miejscu na świecie, bez względu na ich narodowość czy lokalizację.

Rada UE wdraża nowy system środków ograniczających ryzyko proliferacji broni chemicznej, który będzie dotyczył osób i podmiotów bezpośrednio odpowiedzialnych za rozwijanie i stosowanie broni chemicznej lub zapewniają wsparcie finansowe, techniczne, rzeczowe, oraz tych, którzy pomagają w takich działaniach, zachęcają do nich lub je popierają.

Sankcje będą obejmowały zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów (osoby lub podmiotów). Zakazuje się osobom i podmiotom z UE udostępniania funduszy osobom i podmiotom podlegającym sankcjom. Działanie te podjęto z uwagi na coraz częstsze ataki chemiczne w różnych częściach świata i  z całą pewnością będzie wzmacniało działanie Konwencji o zakazie broni chemicznej (z ang. Chemical Weapons Convention).

Rada UE wdraża nowy system środków ograniczających ryzyko proliferacji broni chemicznej. Click To Tweet

Jest to traktat podpisany w Paryżu 13 stycznia 1993 i obowiązujący od 29 kwietnia 1997 roku. W marcu 2015 roku stronami konwencji było 190 państw,.Izrael i Birma były sygnatariuszami, lecz jej nie ratyfikowały. Angola, Egipt, Korea Północna i Sudan Południowy – nie podpisały jej. Konwencja jest otwarta do przystąpienia dla wszystkich państw. Zakazuje produkcji, rozwoju, składowania, przekazywania i nabywania oraz użycia broni chemicznej. Zobowiązuje też sygnatariuszy do udzielenia informacji o posiadanej broni tego rodzaju i jej zniszczenia oraz udostępnienia danych na temat przemysłu chemicznego.

Nad przestrzeganiem traktatu czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, której siedziba znajduje się w Hadze. Mimo Konwencji coraz częściej słyszymy o wykorzystaniu broni chemicznej np. do ataku na byłego agenta rosyjskiego Skripala i jego rodzinę, tak jak to miało miejsce w Salisbury czy wcześniej – w Ghucie (Syria). Tam – z kolei, broń chemiczna wykorzystana została do ataku gazowego. Według szacunków opozycji w ataku gazowym zginęło wtedy od 355 do 1821 osób. Posiadanie broni chemicznej przez syryjski rząd jest jedną z kwestii najbardziej niepokojących społeczność międzynarodową, obawiającą się użycia tej niekonwencjonalnej broni wobec rebeliantów i cywilów.

W Polsce – w celu spełnienia standardów międzynarodowych, zostały wprowadzone do krajowego porządku prawnego przepisy regulujące działalność gospodarczą w tym obszarze tj. ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W tym systemie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest jedną z instytucji opiniujących wnioski o wydanie zezwolenia na międzynarodowy obrót towarami podwójnego zastosowania. Ponadto, ABW jest jedyną w Polsce służbą specjalną o uprawnieniach śledczych, która ma ustawowy obowiązek rozpoznawania, przeciwdziałania i zwalczania przestępstw związanych z proliferacją BMR.

Fot. Pixabay

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: