ESET: Grupa rosyjskich hakerów pracuje nad destabilizacją polskiej gospodarki

ESET: Grupa rosyjskich hakerów pracuje nad destabilizacją polskiej gospodarki

Brytyjska służba specjalna GCHQ informowała w tym miesiącu o powiązaniach BlackEnergy oraz Sandworm z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Więcej o tym pisaliśmy tutaj. Natomiast według ekspertów ESET z cyberprzestępczej grupy BlackEnergy wyrósł nowy odłam - GreyEnergy, którego celem jest szpiegowanie ukraińskich i polskich firm energetycznych.

Według oceny Antona Cherepanova z firmy antywirusowej ESET działania cyberprzestępców nie są motywowane finansowo. Ich głównym celem jest bowiem całkowita destrukcja obranych celów na Ukrainie.

ESET wykazuje też, że grupa GreyEnergy, co najmniej od 2015 roku, koncentruje się na szpiegowaniu ukraińskich i polskich firm energetycznych. 

Celem strategicznym GreyEnergy są ataki na stacje robocze kontroli przemysłowej (ICS) nadzorujące przebieg procesów produkcyjnych za pomocą oprogramowania SCADA. Wykryta aktywność hakerów świadczy o chęci zbadania zabezpieczeń i struktury sieci informatycznych należących do przedsiębiorstw sektora energetycznego.

ESET wykazuje też, że grupa GreyEnergy, co najmniej od 2015 roku, koncentruje się na szpiegowaniu ukraińskich i polskich firm energetycznych. Click To Tweet

TeleBots (znana wcześniej jako BlackEnergy) atakująca w przeszłości instytucje finansowe i przemysłowe na Ukrainie, próbowała ostatnio wykorzystać nowy rodzaj backdoora. Potwierdzono jego podobieństwo z kodem programu Industroyer, który w 2015 roku zaatakował elektrownie, wodociągi, czy rozdzielnie gazu na Ukrainie. Atak pozwolił przejąć kontrolę nad znajdującymi się w podstacjach elektrycznych przełącznikami i wyłącznikami. TeleBots była odpowiedzialna również za zeszłoroczny atak skierowany na ukraińskie firmy i instytucje, w którym cyberprzestępcy wykorzystali złośliwą aktualizację popularnego na Ukrainie programu do rozliczeń finansowych M.E.Doc w celu propagacji zagrożenia ransomware Petya/NotPetya. Efektem ataku było zaszyfrowanie ogromnej ilości komputerów na Ukrainie. Skutki ataku były odczuwalne przez ukraińskie, rosyjskie oraz polskie przedsiębiorstwa i spowodowały gigantyczne straty finansowe. 

Według ESET działania rosyjskich hakerów mogą zagrozić działaniu elektrowni, wodociągów i przesyłowi gazu w Polsce i na Ukrainie. Click To Tweet

Źródło: www.eset.pl

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: