Czeski kontrwywiad zneutralizował cyberkomórkę Hezbollahu

Czeski kontrwywiad zneutralizował cyberkomórkę Hezbollahu

Czeska służba specjalna BIS (odpowiadająca za bezpieczeństwo wewnętrzne) przeprowadziła udaną operację neutralizacji cyberszpiegowskich komórek Hezbollahu na terytorium Czech. Akcja prowadzona była w kilku państwach UE oraz w USA.

Komórka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo ustaliła szereg serwerów wykorzystywanych przez Hezbollah – szyickiej organizacji terrorystycznej, do działań o charakterze inwigilacyjnym. Przy czym serwery, zlokalizowane w Europie, zarządzane były przez osoby przebywające w Libanie, na terenach kontrolowanych przez organizację. To właśnie tam zdaniem BIS, znajdowały się obiekty dowodzenia i kontroli operacji. Na serwerach znajdujących się na terytorium Czech, umieszczono gotowe do pobrania aplikacje telefoniczne, które zawierały złośliwe oprogramowanie.

Czeska służba specjalna BIS przeprowadziła udaną operację neutralizacji cyberszpiegowskich komórek Hezbollahu na terytorium Czech. Click To Tweet

Hakerzy, pracujący na rzecz Hezbollahu, starali się ukierunkować indywidualnych użytkowników telefonów, przebywających głównie na Bliskim Wschodzie, do pobierania tych aplikacji. Źródła w BIS podkreślają, że takich serwerów było więcej, także w innych krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Oczywiście głównym celem operacji byli przede wszystkim obywatele Izraela, w tym osoby związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem państwa (funkcjonariusze i żołnierze). Otrzymywali oni za pośrednictwem Facebooka powiadamiania z fałszywych kont atrakcyjnych, młodych kobiet. Po krótkiej wymianie wiadomości, ofiary były zachęcane do pobrania aplikacji umożliwiających dalszy kontakt z kobietami.

Tymczasem aplikacje te, po pobraniu ich na telefon, umożliwiały zainstalowanie oprogramowania szpiegującego, dzięki czemu hakerzy Hezbollahu mogli nie tylko pozyskać treść wiadomości i połączeń wykonywanych i odbieranych na zainfekowanych telefonach, ale także wykorzystywać zhakowane smartfony jako urządzenie podsłuchowe.

Fot. Pixabay

Źródło: BIS

 

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: