„Dom staruszków” – czyli jak maskuje się tożsamość dzieci oficerów GRU?

"Dom staruszków" - czyli jak maskuje się tożsamość dzieci oficerów GRU?

Pod koniec ubiegłego tygodnia media opublikowały nowe informacje dotyczące rosyjskiego wywiadu wojskowego, pozwalające na identyfikację oficerów GRU.

Dziennikarz Siergiej Kaniew, pracujący na rzecz projektu Dossier - portalu Michaiła Chodorkowskiego, w swojej publikacji pokazał problemy GRU związane z niedostateczną ochroną własnych ludzi. Analiza pokazuje np. w jaki sposób udało się mu zidentyfikować trzech funkcjonariuszy, którzy skierowali na policję raporty dotyczące kradzieży należących do nich przedmiotów. Dziennikarz sprawdzał ich nazwiska w szeregu baz danych adresowych, co pozwoliło mu znaleźć informacje dotyczące ich miejsca zatrudnienia. Kolejny funkcjonariusz zidentyfikowany został po tym, jak zatrzymano go w związku ze strzelaniną w kawiarni.

Artykuł Kaniewa opisuje też próbę zamaskowania tożsamości dzieci oficerów GRU zamieszkujących jedno z moskiewskich osiedli, poprzez ich postarzenie w administracyjnych spisach mieszkańców. Oficerowie GRU mieli żartem nazywać je „domem staruszków”. Kaniew pisze, że rosyjski fundusz emerytalny wszczął w tej sprawie śledztwo, podejrzewając oszustwo, jednak w związku z poleceniem rosyjskiego MON, odstąpiło od dalszych wyjaśnień w tej sprawie.

Portal Chodorkowskiego opisuje próbę zamaskowania tożsamości dzieci oficerów GRU zamieszkujących jedno z moskiewskich osiedli poprzez ich postarzenie w administracyjnych spisach mieszkańców. Click To Tweet

Źródło: The Independent, Fox News

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: