Egipski wywiad zarobi na kupnie izraelskiego gazu

Egipski wywiad zarobi na kupnie izraelskiego gazu

East Gas, firma do której trafi większość zysków z importu izraelskiego gazu do Egiptu, a następnie jego odsprzedaży, to prywatny podmiot, w którym większość udziałów ma egipski wywiad.

 W lutym br. egipska firma  Dolphinus Holdings podpisała kontrakt wart 15 miliardów USD na zakup izraelskiego gazu ziemnego, przeznaczonego dla Egiptu. Władze w Kairze odmówiły komentarza w tej sprawie, twierdząc że to transakcja prywatnych podmiotów.

Reuters w swoim materiale na ten temat cytował anonimowego urzędnika egipskiego, który twierdził, że opisana  transakcja nie oznacza, że rząd importuje gaz z Izraela. „Międzynarodowe prywatne firmy będą sprowadzać gaz z zagranicy w ramach realizacji własnego zapotrzebowania” – stwierdził.

Wypowiedzi w podobnym tonie padły po podpisaniu wstępnego porozumienia w zakresie pozyskania udziałów w rurociągu biegnącym między Aszkelonem i Arish, który umożliwi transport gazu z Izraela do Egiptu. Tym razem egipski podmiot zaangażowany w transakcję nazwany został East Gas.

Dziennikarskie śledztwo portalu Mada Masr dotyczące umowy gazowej Egiptu z Izraelem, która ma wejść w fazę realizacji na początku przyszłego roku, ujawniło że nie jest ona w rzeczywistości jedynie prywatnym przedsięwzięciem podmiotów gospodarczych.

Dokumenty pozyskane przez dziennikarzy ujawniły, że East Gas, firma do której trafi większość zysków z importu i odsprzedaży izraelskiego gazu Egiptowi, to prywatny podmiot w którym większość udziałów ma egipski wywiad, do którego trafiać ma 80 procent zysku ze sprzedaży gazu.

East Gas, firma do której trafi większość zysków z importu i odsprzedaży izraelskiego gazu Egiptowi, to prywatny podmiot kontrolowany przez egipski wywiad. Click To Tweet

W zarządzie firmy zasiadają też w większości oficerowie egipskiego wywiadu. Służba powiązana jest również z Dolphinus Holdings, czyli firmą, która podpisała kontrakt na zakup izraelskiego gazu. Egipski wywiad poprzez skomplikowaną sieć firm przykrywkowych i ich spółek-córek obecny jest na wszystkich etapach realizacji kontraktu, aż do momentu odsprzedaży gazu rządowi Egiptu. Zyski z kontraktu nie trafią do budżetu publicznego, lecz do kasy służby wywiadu. Liczne podmioty gospodarcze zaangażowane w realizację tego projektu rozsiane są po całym świecie: od Brytyjskich Wysp Dziewiczych, do Luksemburga, Szwajcarii i Holandii. Żadna z nich nie mieści się jednak w Egipcie, co pozwoli na skuteczne ukrycie Egipcjan zaangażowanych w tą operację.

Należy przy tym dodać, że izraelski gaz jest droższy niż egipski, a cała operacja realizowana jest w okresie poważnych podwyżek cen gazu w Egipcie. Zaledwie rok wcześniej egipski parlament uchwalił ustawę liberalizującą handel gazem i sprowadzającą rolę państwa wyłącznie do roli regulatora. Ustawę tę niezwłocznie ratyfikował prezydent Egiptu, Abdel Fattah al-Sisi.

Źródło: madamasr.com

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: