Izraelski system szpiegowski sprzedany Arabii Saudyjskiej za 250 mln $

Izraelski system szpiegowski sprzedany Arabii Saudyjskiej za 250 mln $

W niedzielę Izraelskie media poinformowały o serii tajnych spotkań pomiędzy przedstawicielami Arabii Saudyjskiej oraz Izraela, które finalnie zakończyły się podpisaniem umowy na sprzedaż zaawansowanych technologii szpiegowskich.

Dane dotyczące transakcji pochodziły z raportu jednego z najbardziej poczytnych w Arabii Saudyjskiej portali pod nazwą Al-Khaleej. Jak podaje portal znaczna część kontraktu została już zrealizowana, a przyszli operatorzy technologii oprócz nowoczesnego sprzętu otrzymali również stosowne przeszkolenie. Koszt transakcji szacuje się na około 250 mln dolarów – tu warto zaznaczyć, że technologia zaoferowana przez Izrael jest jedną z najlepszych, które do tej pory zostały sprzedane państwu arabskiemu.

Koszt izraelskiej szpiegowskiej technologii sprzedanej Arabii Saudyjskiej wyniósł 250 mld dolarów. Click To Tweet

Co więcej, raport ujawnił ścisłą współpracę tych państw podczas spotkań prowadzonych w Waszyngtonie i Londynie, gdzie reprezentanci obu krajów przekazywali sobie strategiczne informacje z zakresu wojskowego. Warto również dodać, że wojskowa współpraca Izraela z Arabią Saudyjską nie jest pierwszą tego rodzaju. We wrześniu Arabia Saudyjska zakupiła od Izraela system obrony przeciwrakietowej Iron Dome.

Szczególnie istotny jest także fragment mówiący o pośrednictwie Stanów Zjednoczonych w tej transakcji, która w dłużej perspektywie czasu ma doprowadzić do bliższej wojskowej współpracy Izraela z Arabią Saudyjską. Pomimo, braku oficjalnych konotacji pomiędzy obiema państwami łatwo zauważyć ich zbliżanie, spowodowane rosnącym regionalnym zagrożeniem ze strony Iranu.

Pomimo braku oficjalnych konotacji łatwo jest dostrzec tworzącą się oś współpracy militarno-wywiadowczej pomiędzy obydwoma państwami. Click To Tweet

Teorię tę zdaje się potwierdzać fakt ostatniego spotkania pomiędzy szefem IDF Gadi Eizenkotem i m.in. szefem sztabu Arabii Saudyjskiej Fayyadem bin Hamed Al-Ruwailiim, które odbyło się w połowie października w Waszyngtonie na konferencji dla dowódców wojskowych CHOD (Conference to Counter-Violent Extremist Organizations). Nie było to pierwsze spotkanie tych panów – w listopadzie ubiegłego roku pomiędzy przedstawicielami obu państw doszło do wymiany informacji wywiadowczych na temat Iranu.

Źródło: The Jerusalem Post

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: