Amerykańskie sankcje dotkną irańską ropę?

Amerykańskie sankcje dotkną irańską ropę?

Według saudyjskiego ministra ds. energetyki Chalida al-Faliha, nikt nie wie ile ropy naftowej Iran zdoła wyeksportować po wejściu w życie sankcji nałożonych przez USA, które zaczną obowiązywać już 4 listopada.

Tak naprawdę, precyzyjne dane dotyczące eksportu realizowanego teraz przez Iran, a są to informacje mające istotne znaczenie dla rynków ropy, też nie są znane. Skala eksportu jest trudna do oszacowania, ponieważ irańskie tankowce wyłączają systemy umożliwiające śledzenie ich trasy. Nie wiadomo więc, czy amerykańskie sankcje realnie odstraszą ich klientów. Cała sytuacja, oraz presja prezydenta Trumpa by schłodzić ceny ropy, są poważnym wyzwaniem dla państw OPEC, przede wszystkim dla Arabii Saudyjskiej, by wyrównać poziom dostaw tego surowca.

Iran jest trzecim największym producentem ropy w OPEC, zaś szacunki co do poziomu eksportu ropy w październiku różnią się nawet o milion baryłek dziennie, a taka ilość wystarczy do zaspokojenia potrzeb ropy np. w Turcji.

Przed majowym ogłoszeniem sankcji w stosunku do Iranu, eksport ropy tego kraju przekraczał 2,5 miliona baryłek dziennie. Przedstawiciel irańskiego sektora ropy naftowej odmówił komentarza na temat październikowego poziomu eksportu irańskiej ropy. Według danych Refinitiv Eikon, w ciągu pierwszych trzech tygodni października Iran wyeksportował 1,55 milionów baryłek dziennie. Kpler szacuje, że eksport irańskiej ropy osiągnął poziom 1,85 milionów baryłek dziennie w ciągu pierwszych 24 dni października. Metodyczne ustalenie rzeczywistego eksportu ropy w drodze monitorowania ruchu tankowców jest niezwykle skomplikowanym zadaniem ponieważ irańskie tankowce mają wyłączone transpondery AIS, (automatyczne systemy namierzania).

Przez wyłączenie automatycznych systemów namierzania irańskich transportowców monitorowanie rzeczywistego eksportu irańskiej ropy jest znacznie utrudnione. Click To Tweet

Podczas gdy Waszyngton zadeklarował że chce, by eksport irańskiej ropy osiągnął poziom zerowy, Iran i Arabia Saudyjska twierdzą, że to raczej niemożliwe. Irańczycy zapowiadają, że mimo sankcji ich eksport nie spadnie poniżej miliona baryłek dziennie, oczekują też częściowego uchylenia amerykańskich sankcji, mając świadomość że Arabia Saudyjska i Rosja nie będą w stanie wypełnić luki po brakującej ropie irańskiej.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: