Chińscy szpiedzy oskarżeni o kradzież tajnych danych amerykańskich spółek kosmicznych

Chińscy szpiedzy oskarżeni o kradzież tajnych danych amerykańskich spółek kosmicznych

Amerykański Departament Sprawiedliwości we wtorek oświadczył, że chińscy oficerowie wywiadu, którzy prowadzili swoje działania z małego biura, od lat kradli sekrety amerykańskich spółek kosmicznych. Jest to kolejny w ostatnich tygodniach akt oskarżenia o szpiegostwo korporacyjne i hackerstwo wobec Chińczyków.

Z oskarżenia, które od czerwca było utajnione wynika, że dwóch chińskich oficerów wywiadu oraz pięciu hakerów wielokrotnie włamywało się do systemów komputerowych, w celu kradzieży własności intelektualnej oraz informacji związanych z przemysłem kosmicznym.

Jak pokazują dokumenty sądowe od stycznia 2010 roku do maja 2015 roku chińczykom udało się pozyskać tajne informacje dotyczące 13 spółek z sektora wraz z planami silników turbowentylatorowych. Wśród spółek z inwigilowanych przez hakerów znalazła się firma produkująca turbiny gazowe Capstone Turbine. Warto podkreślić, że w tym samym czasie należąca do chińskiego rządu firma z sektora kosmicznego pracowała nad komercyjną produkcją podobnego silnika.

Chiński wywiad od lat podejmował próby kradzieży danych amerykańskich spółek związnych z sektorem kosmicznym. Click To Tweet

Oskarżeni chińscy szpiedzy pracowali z niewielkiego biura należącego do chińskiej głównej krajowej oraz zagranicznej agencji wywiadowczej, zlokalizowanego w prowincji Jiangsu. Co ciekawe miejsce ich pracy jest również związane z dwoma ostatnimi sprawami, w których Chiny próbowały nielegalnie pozyskać informację dotyczące amerykańskiego przemysłu kosmicznego.

Według Adama L. Bravermana, amerykańskiego prawnika z południowej Kalifornii, USA od dłuższego czasu są obiektem ataków chińskiego wywiadu w celu wzmocnienia pozycji azjatyckiego giganta w globalnej ekonomii.

USA od dłuższego czasu jest obiektem ataków chińskiego wywiadu w celu wzmocnienia pozycji azjatyckiego giganta w globalnej ekonomii. Click To Tweet

Nieudolne chińskie starania?

Warto również zaznaczyć, że w tym miesiącu Yanjin Xu, zastępca dyrektora jednej z jednostek w chińskiej agencji został oficjalnie oskarżony o próbę kradzieży tajnych danych należących do firmy GE Aviation. Zatrzymanie Yanjin’a Xu nastąpiło w kwietniu tego roku, mniej więcej rok po rozpoczęciu przez niego nakłaniania jednego z pracowników GE do przekazanie mu tajnych danych firmy.

We wrześniu, Departament Sprawiedliwości aresztował Ji Chaoquna, amerykańskiego żołnierza rezerwy pochodzenia chińskiego, pod zarzutem dostarczania tajnych informacji na temat przemysłu kosmicznego przedstawicielom chińskiego wywiadu. Jednym z przedstawicieli był wspomniany wcześniej Yanjin Xu. Według pracowników Departamentu Sprawiedliwości, informacje dostarczane przez Ji Chaoquna miały posłużyć do późniejszego werbunku informatorów wśród pracowników spółek z sektora kosmicznego.

Chińscy szpiedzy

W oskarżeniu amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości znalazło się 9 nazwisk Zha Rong oraz Chai Men (oficerowie wywiadu), Zhang Zhang-Gui, Liu Chunliang, Gao Hong Kun, Zguang Xiaowei (hakerzy), a także Gu Gen oraz Tian Xi (zwerbowani pracownicy francuskiej firmy współpracującej z amerykańską przy projekcie silnika). Cała siatka usłyszała zarzuty podejmowania nielegalnych działań zmierzających do wykradzenia technologii wykorzystywanej w komercyjnych lotach.

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył 9 chińskich szpiegów o próby pozyskania danych z amerykańskiego sektora kosmicznego. Click To Tweet

Na uwagę zasługuje fakt, że Chińczycy w swoich działaniach posługiwali się globalną siecią serwerów służących do ukrywania ich ruchów w sieci. W celu dokonania kradzieży wysyłali do pracowników infiltrowanych firm spearpishingowe e-maile zawierające złośliwe oprogramowanie.

W związku z nasileniem chińskich działań wymierzonych w Stany Zjednoczone, przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości, John C. Demers, poinformował, że żadne tego typu działania nie pozostanie bez konsekwencji.

Żródło: NYTimes

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: