Wiceszef ukraińskiego wywiadu oskarżony o malwersacje

Wiceszef ukraińskiego wywiadu oskarżony o malwersacje

Na podstawie programu publicystycznego, dotyczącego pierwszego zastępcy szefa Służby Ukraińskiego Wywiadu Zagranicznego, Serhija Semoczko, antykorupcyjna służba NABU wszczęła postępowanie w sprawie jego nielegalnego wzbogacenia się.

Semoczko ma być rzekomo właścicielem wartych miliony dolarów nieruchomości pod Kijowem, za które nie mógł zapłacić z pensji państwowej, zaś jego krewni posiadać podwójne, ukraińsko-rosyjskie obywatelstwo.

Dopytywany przez media i polityków o sprawę szef Ukraińskiego Wywiadu Zagranicznego, Jegor Bozhok stwierdził, że nie istnieją podstawy prawne, które umożliwiłyby pozbawienie jego zastępcy stanowiska, mimo, że SBU wszczęła przeciwko niemu postępowanie w sprawie karnej, dotyczącej podejrzenia popełnienia przestępstwa zdrady stanu. Według niego, Semoczko wciąż posiada także dostęp do informacji niejawnych. „Pozbawienie kogoś dostępu do tajemnic państwowych jest możliwe tylko na podstawie decyzji sądu” – powiedział.

Jegor Bozhok dodał, że dowodzona przez niego służba, równolegle z SBU,  prowadzi wewnętrzne postępowanie w sprawie Semoczki, jednak informacji na ten temat nie mógł ujawnić.

Źródło: www.kyivpost.com

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: