Australijski wywiad radioelektroniczny ostrzega przez chińskimi firmami technologicznymi

Australijski wywiad radioelektroniczny ostrzega przed chińskimi firmami technologicznymi

Australijska Agencja Wywiadowcza ds. Wywiadu Radioelektronicznego (właściwie The Australian Signals Directorate) dokonała bezprecedensowego debiutu na Twitterze wydając ostrzeżenie przed zagrożeniami ze strony chińskich firm technologicznych. ASD, wzorem innych służb, przystąpiła w ten sposób do realizacji strategii komunikacyjnej, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa.

„Witaj Internecie, z tej strony ASD. Od długiego czasu odbiorca, po raz pierwszy w roli nadawcy” – odezwała się australijska agencja na Twitterze. Autentyczność konta @ASDGovAu została potwierdzona przez przedstawicieli rządu.

Po debiutanckim tweecie n profilu służby pojawił się obraz zawierający wizualną łamigłówkę tekstową, kryptogram akronimu nazwy organizacji oraz fragmenty przemówienia dyrektora generalnego Mike’a Burgessa. W swoim wystąpieniu Burgess powiedział, że ASD wychodzi „z cienia” i zdecydowanie poparł rządową decyzję o zakazie korzystania z nowej sieci 5G w Australii wydanym w stosunku do chińskich firm telekomunikacyjnym Huawei i ZTE, która wywołała wściekłość Pekinu. Na ten temat pisaliśmy również tutaj.

Australijski wywiad radioelektroniczny poparł decyzję rządu Australii o restrykcjach wobec chińskich firm telekomunikacyjnym Huawei i ZTE. Click To Tweet

Huawei, założona przez naukowca Armii Ludowo-Wyzwoleńczej oraz ZTE zostały oskarżone przez Kongres Stanów Zjednoczonych o działanie na rzecz chińskich służb wywiadowczych. „5G to nie tylko szybkie dane” – wyjaśnił Burgess w swoim przemówieniu. Technologia „będzie wspierać komunikację, z której Australijczycy codziennie korzystają, od naszych systemów opieki zdrowotnej i potencjalnych zastosowań w zakresie zdalnych operacji chirurgicznych, do samochodów autonomicznych, funkcjonowania systemu energetycznego i zaopatrzenia w wodę” – dodał.

Huawei oraz ZTE zostały oskarżone przez Kongres Stanów Zjednoczonych o działanie na rzecz chińskich służb wywiadowczych. Click To Tweet

Burgess zaznaczył, że decyzja rządu poprzedzona była analizą dotyczącą bezpieczeństwa tych systemów w sytuacji, gdyby ich częścią stały się podmioty wysokiego ryzyka. W tej kwestii – jak stwierdził, ocena ASD była stanowczo jednoznaczna.

Niezależne instytucje badawcze w Australii stwierdziły, że co najmniej 300 chińskich naukowców wojskowych przyjechało do Australii w ramach programów doktoranckich. Pracowali oni w dziedzinach takich jak przetwarzanie sygnałów, radary i systemy nawigacyjne, a także pojazdy autonomiczne i kryptografia. Większość naukowców pochodzących z komunistycznych Chin nie ukrywa swojego pochodzenia, ale „w ostatnim okresie czasu zidentyfikowano 24. ukrywających swoją przynależność do wojska podczas podróży poza Chiny, w tym 17. Przybyłych do Australii”.

Australia jest częścią sojuszu wywiadowczego, tzw. Five Eyes,  z Kanadą, Nową Zelandią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, które ściśle ze sobą współpracują i dzielą się poufnymi informacjami.

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: