SBU ujawniła 206 członków Grupy Wagnera​

SBU ujawniła 206 członków Grupy Wagnera

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) ujawniła 206 osób, w tym trzech obywateli Mołdawii, którzy mieli być najemnikami, pracującymi na rzecz prywatnej firmy wojskowej Wagner w Syrii i na wschodniej Ukrainie.

Na liście mołdawskich bojowników znalazł się 47-letni Sergiej Prida z Soroca, miejscowości położonej w północno-wschodniej Mołdawii. Prida został wymieniony obok dwóch innych obywateli Mołdawii, których nazwiska opublikowane zostały wcześniej – Veaceslawa Apostola, który stracił życie w Syrii oraz Radu Donciu, aktywnego bojownika z jednostki Wagnera. „Najemnicy Wagnera są instrumentami rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko reszcie świata” – stwierdziła SBU.

SBU ujawniła 206 osób, w tym trzech obywateli Mołdawii, którzy mieli być najemnikami, pracującymi na rzecz prywatnej firmy wojskowej Wagner Click To Tweet

Natomiast Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu Mołdawii poinformowała media w kwietniu 2018 roku, że zidentyfikowała 62 osoby z Mołdawi jako najemników walczących na Ukrainie.

Rekrutacja tych osób rozpoczęła się po aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014 roku w rezultacie konfliktu we wschodniej Ukrainie między ukraińskimi i prorosyjskimi siłami separatystycznymi.

Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu Mołdawii poinformowała media w kwietniu 2018 roku, że zidentyfikowała 62 osoby z Mołdawi jako najemników walczących na Ukrainie. Click To Tweet

Firma Wagner, zarejestrowana została w Argentynie jako prywatna firma wojskowa. Zatrudnia najemników, którzy, jak się uważa, odegrali ważną rolę w walkach toczonych przez prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie, a od 2016 r. również w Syrii. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Przedstawiciele władz Rosji od dawna przyznawali, iż w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie oraz w Syrii, gdzie Moskwa wspiera rząd w Damaszku, obecni są walczący ochotnicy, jednak odrzucały sugestie dotyczące jakichkolwiek powiązań rządu rosyjskiego z firmą Wagner.

Ustalenia dziennikarzy wykazały, że obywatele Mołdawii uczestniczą w działaniach zbrojnych zarówno po stronie separatystów w Donbasie, jak i w batalionach ukraińskich, niektórzy za pieniądze, inni z powodów ideologicznych. Rosja werbowała bojowników z całej Mołdawii, ale wielu z nich pochodzi z separatystycznego regionu Naddniestrza, niektórzy z autonomicznego regionu Gagauzji. Dodatkowo, w 2017 roku Ukraina wyraziła irytację z powodu tego, iż Belgrad nie powstrzymał Serbów od udziału w walkach w Donbasie po stronie prorosyjskich separatystów.

Rosja werbowała bojowników z całej Mołdawii, ale wielu z nich pochodzi z separatystycznego regionu Naddniestrza, niektórzy z autonomicznego regionu Gagauzji. Click To Tweet

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin wezwał Serbię w listopadzie 2017 roku do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, poprzez działania mające na celu powstrzymanie Serbów przed przyłączeniem się do sił separatystycznych. W grudniu 2017 roku SBU wydała nakaz aresztowania sześciu serbskich najemników. Władze w Kijowie utrzymują, że prawie 300 Serbów wciąż walczy na obszarach kontrolowanych przez separatystów. Firma Wagner utrzymuje również tak zwany serbski plutonu, którym ma dowodzić bośniacki Serb, Davor Dragolobovic Savicic, nazywany przez swoich ludzi „Wilkiem”.

Firma Wagner utrzymuje również tak zwany serbski plutonu, którym ma dowodzić bośniacki Serb, Davor Dragolobovic Savicic, nazywany przez swoich ludzi Wilkiem. Click To Tweet

Źródło: Balkan Insight

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: