Austria: Rosyjski szpieg usłyszał zarzuty. „Były wojskowy”

Austria: rosyjski szpieg usłyszał zarzuty. "Były wojskowy"

Austriacki sąd nakazał wypuszczenie z aresztu zatrzymanego, 70-letniego, emerytowanego wojskowego. Mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Trwało to od lat 90-tych ubiegłego wieku.

Austriacka minister spraw zagranicznych Karin Kneissl (ta sama, która na swoim ślubie tańczyła z Władimirem Putinem) wezwała w tej sprawie ambasadora Rosji i zawiesiła planowaną w Moskwie wizytę. Rosja zaprzeczyła „bezpodstawnym” oskarżeniom o prowadzenie działalności szpiegowskiej na terytorium Austrii.

Austriacka szefowa MSZ goszcząca na swoim weselu Władimira Putina odwołała wizytę w Moskwie w związku z zatrzymaniem w swoim kraju rosyjskiego szpiega. Click To Tweet

Zatrzymanie rosyjskiego szpiega przez władze wyjątkowo zaprzyjaźnionej z Rosją ekipy rządzącej Austrią mogłoby dziwić, gdyby nie informacja, którą podał w mediach austriacki minister obrony, Mario Kunasek, przyznając, że dane w tej sprawie uzyskano „kilka tygodni temu” od innej, europejskiej służby wywiadowczej (media poinformowały, że był to wywiad brytyjski).

Nie ujawniono informacji dotyczących wspomnianego, emerytowanego wojskowego, natomiast w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, iż służył on w dowództwie  armii austriackiej, w Salzburgu. Miał on utrzymywać kontakt z Rosjaninem znanym jako „Jurij”, przy wykorzystaniu wyspecjalizowanego sprzętu łączności. Za swe usługi miał być wynagradzany: podobno Rosjanie wypłacili mu 300 tysięcy euro.

Za swe usługi dla Rosji austriacki wojskowy miał być wynagradzany: Rosjanie wypłacili mu 300 tysięcy euro. Click To Tweet

W mediach społecznościowych pojawiła się też informacja o drugiej osobie zatrzymanej w opisywanej sprawie, która miała być funkcjonariuszem BVT (Federalnej agencji ds.  obrony konstytucji i walki z terroryzmem), podlegającej MSW.

Źródła: Independent.co.uk, BBC News

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: