Kompromitacja CIA w Iranie. Zatrzymano 30 amerykańskich agentów

Kompromitacja CIA w Iranie. Zatrzymano 30 amerykańskich agentów

Iran zneutralizował działania CIA na swoim terenie dzięki podwójnemu agentowi.

W 2009 roku, w wyniku udanej irańskiej operacji wywiadowczej, 30 agentów CIA zostało uwięzionych przez władze Teheranu. Służbom bezpieczeństwa Iranu udało się wówczas dokonać infiltracji stron internetowych wykorzystywanych przez amerykańską agencję do kontaktu z agentami uplasowanymi za granicą. Dla CIA najbardziej zawstydzający był fakt, iż strony te zlokalizowane zostały w wyniku prostego wyszukiwania w Google. Pierwszy z portali wykorzystywanych do kontaktu z Amerykanami wskazał im podwójny agent. Na podstawie tej informacji Irańczycy „wygooglowali” linki do innych

Sprawa zakończyła się skandalem i postępowaniem wyjaśniającym, w wyniku którego ustalono, że system ten z powodu ryzyk związanych z brakiem wystarczających zabezpieczeń, miał funkcjonować tylko jako czasowy kanał łączności. Stało się inaczej – był najczęściej wykorzystywanym. Katastrofa ta pociągnęła za sobą kolejną: identyczna sytuacja powtórzyła się w kilku państwach zaprzyjaźnionych z Iranem. Nie jest jasne, czy Iran przekazał informacje na temat swych ustaleń do Chin, ale w latach 2010-2012 Chiny zneutralizowały szereg amerykańskich operacji wywiadowczych na terytorium tego kraju.

W 2013 roku eksperci CIA przystąpili do prac w zakresie rekonfiguracji wykorzystywanych przez agencję stron internetowych by zapewnić bezpieczeństwo swoim informatorom.

Niedawno okazało się, że wszystkiemu można było zapobiec: już w 2008 roku John Reidy, który pracował dla podwykonawców CIA w zakresie identyfikacji, zarządzania i sprawozdawczości z działań osób pracujących w Iranie na rzecz CIA został poinformowany o ujawnieniu ponad 70% operacji agencji, z powodu infiltracji systemu komputerowego.  Natychmiast przekazał to agencji. Sprawę jednak zamieciono pod dywan, a Reid’ego zwolniono.

Irvin McCullough, analityk i ekspert w zakresie bezpieczeństwa pracujący w ramach projektów dotyczących sygnalistów w USA, ocenił: „To jedna z największych katastrof dla wywiadu od 11 września, a CIA ukarało osobę, która powiedziała im o tym”.

Źródło: Yahoo News

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: