Izrael: Szkoła dla nastoletnich szpiegów

Izrael: Szkoła dla nastoletnich szpiegów

Izrael dąży do powiększenia grupy ekspertów, znających język i mających wiedzę na temat kultury i realiów życia w Iranie. Służy temu projekt autorstwa emerytowanego generała Szin Bet (Służby Bezpieczeństwa Ogólnego), który stworzył koncepcję nowej specjalizacji dla uczniów szkoły średniej. W ciągu czterech lat program ten ukończyło 50 uczniów. Jego twórca mówi, ze około 20 z nich służy dzisiaj w wywiadzie wojskowym.

W jednej z izraelskich szkół publicznych nastoletni uczniowie przygotowywani są do przyszłego pełnienia służby w wywiadzie wojskowym. Click To Tweet

Emerytowany generał  brygady Pini Shmilovich  prowadzi program zatytułowany  „Iran, Bezpieczeństwo i Wywiad” w szkole średniej imienia Ben Guriona w miejscowości  Petah Tikva od 2014 roku. Jest to jedyna średnia szkoła publiczna oferująca taką specjalizację. Uczestnicy pozyskują wiedzę która pozwoli im lepiej zrozumieć Irańczyków. Przez pięć godzin w tygodniu  uczą się oni języka perskiego. W ciągu każdych dwóch tygodni zapamiętują około 15 słów, by pod koniec dwuletniego kursu być w stanie przeprowadzić rozmowę po persku na podstawowym poziomie. Dodatkowo, przez trzy godziny tygodniowo 16-sto i 17-sto letni uczniowie uczestniczą w zajęciach na temat wsparcia udzielanego przez rząd Iranu grupom zbrojnym wrogim w stosunku do Izraela, a także historii zaangażowania irańskiej większości szyickiej w regionalne konflikty z sąsiadami-sunnitami.

W szkole dla nastoletnich szpiegów główny nacisk kładą na naukę irańskiego języka oraz kultury. Click To Tweet

„Nie wiem kiedy i czy między nami, a Iranem będzie pokój”, mówi Szmilowicz. „Ale myślę, że to ważne, by byli w Izraelu ludzie, którzy wiedzą czym jest Iran, kto ma wpływy i kto może być proaktywny w relacjach Iranu z Izraelem”.

Źródło: Voanews.com

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: