Rosja i Chiny sparaliżują amerykańską energetykę? DARPA przygotowuje się na taki scenariusz

Rosja i Chiny sparaliżują amerykańską energetykę? DARPA przygotowuje się na taki scenariusz

Amerykańska DARPA opracowuje scenariusz reakcji na ataki cybernetyczne dotykające sektor energetyczny.

Zwolennicy teorii spiskowych doskonale znają Plum Island, wyspę należącą do stanu New York. Mieści się tam Centrum Chorób Zwierząt, które według plotek, jest rządowym centrum badań nad bronią biologiczną. Prawda nie jest jednak aż tak dramatyczna: w rzeczywistości jest to centrum szkoleniowe DARPA (Defence Projects Research Agency), gdzie ćwiczy się odparcie ataku na amerykańską sieć elektroenergetyczną.

W ciągu bieżącego roku administracja prezydenta Trumpa ogłosiła nowe sankcje na rząd rosyjski w reakcji na infiltrację aktywów ulokowanych w narodowej infrastrukturze elektroenergetycznej. Amerykańskie władze twierdzą, że zlokalizowały i całkowicie wyeliminowały oprogramowanie złośliwe oraz luki w zabezpieczeniach, które mogli pozostawić Rosjanie. Natomiast trzeba pamiętać, że USA – jak inne rozwinięte państwa, stały się zależne od energii elektrycznej w dużo większym zakresie, niż tylko w sektorach zapewniających Amerykanom komfort życia. Większość baz wojskowych, agencje wywiadowcze oraz organa ścigania korzystają z komercyjnie dostępnych źródeł energii elektrycznej, umożliwiającej ich codzienne funkcjonowanie i łączność.

Dlatego DARPA przygotowuje się na „czarny scenariusz”. Zespół ekspertów w zakresie wojny cybernetycznej oraz operatorzy sieci elektroenergetycznych  wykorzystują najnowocześniejsze techniki i sprzęt by przekierować przepływ prądu elektrycznego z działających generatorów do aktywów o kluczowym znaczeniu, które mogą być potencjalnym celem ataku.

Listopadowe testy w Plum Island były największymi, jakie do tej pory przeprowadzono. DARPA chce powtarzać takie ćwiczenia co sześć miesięcy. Plany te sięgają, ze względu na ograniczone fundusze, do 2020 r.

Źródło: thenewsrep.com

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: